اسب‌های برتر هفته پانزدهم کورس اسبدوانی گنبد مشخص شدند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار ایرنا، روز نخست هفته پانزدهم مسابقات اسبدوانی کورس پاییزه – زمستانه گنبدکاووس با شرکت ۵۸ راس اسب ثبت نامی از نژادهای “ترکمن، دوخون و تروبرد” در ۶ دور شامل یک دور هزار متری، سه دور هزار و ۲۰۰ متری و ۲ دور هزار و ۶۰۰ متری بدون حضور تماشاگر و با رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار شد و اسب های برتر هر دور به شرح ذیل مشخص شدند.

در دور نخست این مسابقات ۹ راس اسب‌ سه ساله نژاد ترکمن برنده به مسافت هزار و ۲۰۰ متر با هم به رقابت پرداختند که اسب “صحرا گل”، زودتر از دیگر اسب‌ها از خط پایان عبور کرد و به مقام اول دست یافت و اسب‌های “ناز خان ناز” و “صولت خان سام” به ترتیب دوم و سوم شدند.

در دور دوم که ویژه اسب‌های بیش از سه‌ سال نژاد تروبرد کلاس پنج بود و با حضور ۹ راس اسب به مسافت هزار و ۲۰۰ متر برگزار شد، اسب “پیکو هاس” اول شد و اسب‌های “ام آی اس” و “فوکوس سرخ” به ترتیب دوم و سوم شدند.

رقابت در دور سوم روز نخست هفته پانزدهم مسابقات سوارکاری کورس پاییزه – زمستانه گنبدکاووس ویژه اسب‌های سه ساله نژاد تروبرد برنده بود که با شرکت هشت راس اسب و به مسافت هزار و ۲۰۰ متر برگزار شد و در پایان اسب “آلکس مورگان” با پیشی گرفتن از دیگر رقبا اول شد و اسب‌های “ریو کاپری” و “ریو شانی” به ترتیب مقام دوم و سوم را کسب کردند.

 در دور چهارم که ویژه اسب‌های بیش از سه سال نژاد دوخون کلاس سه بود، با شرکت ۱۰ راس اسب به مسافت هزار متر برگزار شد و اسب “تم تن” سریع‌تر از خط پایان گذشت و اسب‌های “کادنزا” و “سوکراتیس” به ترتیب رتبه دوم و سوم را از آن خود کردند.

رقابت در دور پنجم این مسابقات نیز میان اسب‌های بیش از سه سال نژاد دوخون هندیکاپ کلاس چهار بود که با شرکت ۱۱ راس اسب و به مسافت هزار و ۶۰۰ برگزار شد و در پایان اسب “آوات” اول شد و اسب‌های “آی ثنا” و “الی شیبا” به ترتیب دوم و سوم شدند.

در دور ششم و پایانی مسابقات اسبدوانی کورس پاییزه – زمستانه گنبدکاووس نیز که ویژه اسب‌های بیش از سه سال نژاد دوخون هندیکاپ کلاس ۶ بود، با شرکت ۱۱ راس اسب به مسافت هزار و ۶۰۰ متر برگزار شد و اسب “کارا بای” سریع‌تر از خط پایان گذشت و اول شد و اسب‌های “پراگ” و “ساکانا” به ترتیب رتبه دوم و سوم را از آن خود کردند.

برگزار کنندگان روز نخست هفته پانزدهم این مسابقات در پایان مبلغ ۲ میلیارد و ۸۵۹ میلیون ریال جایزه نقدی به مالکان، مربیان و چابکسواران اسب‌های اول تا سوم پرداخت کردند.

قرار است روز دوم و پایانی این هفته از مسابقات سوارکاری گنبدکاووس نیز عصر فردا جمعه ۲۹ بهمن در مجموعه سوارکاری این شهرستان برگزار شود.

مسابقات اسبدوانی در شهرستان ۳۷۵ هزار نفری گنبدکاووس که از آن به‌عنوان پایتخت سوارکاری کشور یاد می‌شود، سال‌هاست که در قالب کورس بهاره و پاییزه با حضور جمع زیادی از علاقه‌مندان به این رشته ورزشی برگزار می‌شود اما از ۲ سال پیش با شیوع ویروس کووید ۱۹ از حضور تماشاگران در برخی هفته‌ها به سبب وضعیت قرمز کرونایی جلوگیری می‌شد.

مسابقات سوارکاری در بین مردم گلستان بویژه ترکمن‌ها علاقمندان زیادی دارد و این رخداد ورزشی بیش از یک دهه است علاوه بر گنبدکاووس در ۲ شهرستان آق قلا و بندرترکمن این استان هم برگزار می‌شود.

مطابق تقویم اعلامی فدراسیون سوارکاری جمهوری اسلامی قرار است مسابقات اسبدوانی کورس پاییزه گنبدکاووس تا پایان اسفند ماه امسال برگزار شود.

اسب‌های برتر هفته پانزدهم کورس اسبدوانی گنبد مشخص شدند