پربودن ۲۵ درصد حجم سدهای گلستان و چند خبر کوتاه

خبرگزاری ایرنا :

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان در مراسم کلنگ زنی ساختمان اداری منابع آب شهرستان‌های آزادشهر و رامیان در آزادشهر گفت: با توجه به شرایط بارش‌های چند ماه گذشته تنها ۲۵ درصد از ظرفیت سدهای استان پر است.

سیدمحسن حسینی افزود: حدود ۲۳ درصد نسبت به وضعیت نرمال از نظر ذخایره آب‌های زیر زمینی عقب هستیم که بخشی از آن به دلیل خشکسالی‌های سال گذشته است که هنوز جبران نشده و بخشی از آن هم به دلیل برداشت بیش از حد این سال‌ها است.

وی اظهارداشت: عملیات ساختمان اداره منابع آب شهرستان‌های آزادشهر و رامیان در زمینی به مساحت هزار متر مربع و زیر بنای ۴۵۰ متر مربع در ۲ طبقه با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال ساخته می‌شود.

***

صدمین فروشگاه صنایع دستی گلستان با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت‌های تسهیلاتی در گرگان افتتاح شد.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان گفت: با هدف حمایت از بافندگان صنایع‌دستی شامل فرش، گلیم، جاجیم و روسری تسهیلات ارزان قیمت پرداخت می شود.

رحمان فرمانی از اختصاص ۴۴۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ برای پرداخت به طرح‌های گردشگری و هنرمندان صنایع‌دستی استان خبر داد و اظهارداشت: فراخوان ثبت‌نام این تسهیلات یارانه‌دار منتشر شد و متقاضیان می‌توانند به‌صورت اینترنتی درخواست خود را ثبت کنند.

***

فرمانده انتظامی گنبدکاووس گفت: ماموران پاسگاه انتظامی آق آباد پس از اطلاع از نگهداری دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال در یک مرغداری، بررسی موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.

سرهنگ محمود علی فر اظهار داشت: ماموران پس از هماهنگی با مرجع قضایی به محل‌ از قبل شناسایی شده اعزام و در بازرسی از آن مکان‌ موفق به کشف ۶ دستگاه ماینر قاچاق و ۱۰ دستگاه پاور شدند.

وی گفت: کارشناسان ارزش تجهیزات کشف شده را سه میلیارد ریال برآورد کردند.

***

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان میزان تعهد استان برای اشتغالزایی در سال ۱۴۰۰ را حدود ۳۰ هزار شغل برشمرد، گفت: تا کنون ۲۵ هزار شغل و تا پایان سال حدود ۲۸ هزار شغل مصوب شده محقق می‌شود.

سعید مازندرانی همچنین از پرداخت ۵۳۵ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به ۶ هزار و ۲۱۹ طرح در راستای ایجاد اشتغال در روستاها در سال‌های اخیر خبر داد و گفت: این طرح‌ها ۱۲۰ هزار شغل ایجاد کرده است.

***

رییس کل دادگستری گلستان گفت: قضات استان از ابتدای امسال تاکنون با استفاده از ظرفیت قانون، برای پنج هزار و ۱۲۳ نفر آرای جایگزین زندان صادر کردند.

حیدر آسیابی افزود: دادگاه‌ها برای جرایم سبک و کسانی که سابقه دار نیستند این آرا را صادر کردند.

وی ادامه داد: مختومه شدن پرونده در مرحله دادسرا با هدف جلوگیری از برچسب زنی به افراد، آزادی مشروط و تعلیق مراقبتی از دیگر موارد پیش‌بینی شده در قانون است که قضات برای جلوگیری از ورود افراد به زندان در جرایم سبک، اعمال کردند.

وی گفت: امسال ۲۲۱ محکوم به حبس هم به جای زندان با استفاده از پابند الکترونیکی آزاد شدند و تحت نظر قرار دارند.

***

استاندار گلستان روز پنجشنبه در دیدار با معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی با حضور مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی گفت: جذب پروژه‌های بزرگ رشد و توسعه استان را تسریع می‌کند و حرکت در این مسیر نیازمند همراهی همه دلسوزان است.

علی‌محمد زنگانه تصریح کرد: تلاش داریم شورای راهبردی ملی استان گلستان را با همراهی عناصر دلسوز ایجاد نماییم تا بتوانیم با تمام قوا عقب ماندگی‌های استان را جبران کنیم.

وی افزود: مطالعات قدرتمندی در زمینه ایجاد کریدور شمال به جنوب از مرز اینچه برون گلستان صورت گرفته است چرا که این محور ریلی می‌تواند قابلیت ترانزیت کالا را به بیش از ۱۰ میلیون تن افزایش دهد.

استاندار گلستان گفت: توجه به زنجیره‌های تولید در حوزه کشاورزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و موجب تقویت اشتغال و ارزش افزوده در استان می‌شود.

علیرضا مهاجر معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی بر حمایت از کشاورزی و صنایع وابسته به آن در گلستان تاکید کرد و گفت: رویکرد وزارت جهاد کشاورزی توجه به زنجیره تولید است.

وی افزود: هدف ما احیای کشت پنبه خصوصا در استان‌هایی نظیر گلستان است به‌گونه ای که تمام مراحل آن به‌صورت مکانیزه انجام شود.

***

مدرسه ۶کلاسه خیّرساز در شهر تاتار از توابع شهرستان رامیان به بهره برداری رسید.

این مدرسه را که یکی از خیران در ۷۴۵ مترمربع زمین ساخته است و به نام پسر این خیر سجاد پهلوان نام گذاری شد.

***

سمیه ملاحی کارشناس هواشناسی گلستان گفت: با عبور امواج کوتاه از فراز استان امشب شاهد افزایش ابر و در برخی نقاط پدیده مه خواهیم بود و وقوع بارش‌های خفیف و پراکنده در نواحی کوهستانی پیش بینی می‌شود.

 وی افزود: از فردا با عبور این امواج و جنوبی شدن جریانات، آسمان استان آرام خواهد بود و دمای هوا به طور نسبی افزایش می‌یابد.

ملاحی گفت: از روز یکشنبه هفته آینده سامانه ناپایدار با افزایش ابر فعالیت خود را در استان آغاز می‌کند و باران، برف در ارتفاعات و کاهش دما از پیامدهای آن تا روز سه شنبه خواهد بود.

پربودن ۲۵ درصد حجم سدهای گلستان و چند خبر کوتاه