شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان گیلان در صورت کم‌توجهی به مدیریت پسماند مورد برخورد قانونی قرار می‌گیرند

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار استانها –

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، اسدالله عباسی عصر امروز در جلسه مدیریت پسماند گیلان اظهار داشت: افزایش سهم مدیریت پسماند استان‌های شمالی و گیلان در بودجه سال آینده یکی از مواردی بود که در جلسه شورای برنامه‌ریزی گیلان از رئیس و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خواستار شدم.

استاندار گیلان با بیان اینکه دستگاه‌های مربوطه و فرمانداران گزارشی از اقدامات عملی انجام شده جهت مدیریت پسماند ارائه کنند گفت: فرآیندهای تشویقی نظیر اختصاص بودجه و تجهیزات برای روستاهایی که اقداماتی مناسب جهت مدی یک پسماند در آن انجام شده در نظر گرفته می‌شود.

عباسی یکی از معیارهای تداوم کار دهیاران را رسیدگی به پسماند و اهتمام به تفکیک زباله از مبدأ خواند و خاطرنشان کرد: وجود کارخانه‌های بازیافت زباله و تفکیک پسماند را می‌توان یکی از مزیت‌های استان گیلان دانست که موجبات ایجاد ارزش افزوده را فراهم می‌آورد.

امام جمعه رشت: مشکلات زیرساختی استان گیلان نتیجه زد و بندهای سیاسی است
استاندار گیلان: استفاده از ظرفیت جوانان برای رفع مشکلات‌ استان در دستور کار است
رئیس مجمع نمایندگان گیلان: مسئولان ملی نگاه ویژه‌ای به خطه گیلان داشته باشند

نماینده عالی دولت در استان گیلان با تأکید بر اینکه موضوع پسماند و ساماندهی زباله باید یکی از محوری‌ترین برنامه‌های مدیریتی شهرداران باشد عنوان کرد: رها شدن زباله در شهرها و روستاها غیرقابل قبول است و در برخی شهرها و روستاها شاهد این هستیم که جمع‌آوری پسماند به خوبی انجام نمی‌شود.

وی اعمال نظارت‌های لازم از سوی سازمان مدیریت پسماند استان با همراهی محیط زیست را مورد تأکید قرار داد افزود: در صورت کم‌توجهی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به حوزه مدیریت پسماند، از ظرفیت‌های قانون مدیریت پسماند در راستای مقابله با غفلت‌های انجام شده در برخورد با آنان استفاده می‌شود.

استاندار گیلان بر ضرورت فرهنگ‌سازی جهت‌ جایگزینی کیسه‌های پارچه‌ای و کیسه زباله‌های تجزیه‌پذیر به جای کیسه پلاستیکی گفت: شهرداری رشت جهت اجرایی شدن تفکیک زباله از مبدأ گزارشی از فعالیت‌های میدانی خود در جلسه آینده ستاد ارائه کند؛ مدیران اقدامات توصیه‌ای را رها کنند.

عباسی گفت: سازمان مدیریت پسماند استان برای تأمین اعتبار انجام مطالعات برای امکان‌سنجی جایگزین مناسب برای محل دفن جدید زباله به جای سراوان پیگیری‌ها را انجام دهد؛ دهیاران و شهرداران باید تا یک ماه آینده گزارشی از اقدامات خود جهت تفکیک زباله از مبدأ ارائه کنند.

وی همچنین فرهنگ‌سازی تفکیک زباله از مبدأ با استفاده از ظرفیت آموزش و پرورشو رسانه‌ها، مدیریت زباله‌های عفونی و بیمارستانی و استفاده از تجربه موفق کشورها به‌ویژه کشورهای دارای شرایط جغرافیایی مشابه کشور ما و استان گیلان را مورد تأکید قرار داد.

به گزارش تسنیم، در جلسه امروز ستاد مدیریت پسماند گیلان سازمان مدیریت پسماند گزارشی از کیفیت اجرای پروژه‌های در دست اجرا با تمرکز بر پروژه‌های شهر رشت ارائه کرد همچنین فرمانداران نیز گزارشی از طرح‌های عملیاتی مدیریت پسماند شهرستان‌ها ارائه کردند.

همچنین دفتر امور روستایی استانداری گیلان نیز در این نشست گزارش خود درباره روند تفکیک پسماند از مبدأ در روستاهای سراسر استان گیلان را قرائت کرد.

614/ ع

شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان گیلان در صورت کم‌توجهی به مدیریت پسماند مورد برخورد قانونی قرار می‌گیرند