منظر جهانی هورامان قطب ورزش‌های هوایی غرب کشور می‌شود

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، آریان علاقه بند روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: در منظر جهانی هورامان با استانداردسازی سایت‌های رسمی ورزش هوایی می‌توان محلی مناسب برای حضور گردشگران در منطقه با هدف یادگیری، آموزش و تفریح در این رشته‌ ورزشی ایجاد کرد.

وی افزود: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته، برای اولین بار خانه ورزش‌های هوایی در شهرستان کامیاران و مریوان افتتاح می شود.

رییس کمیته ورزش های هوایی کردستان ادامه داد: ورزش‌های هوایی از جمله هیجان انگیزترین تفریحات در دنیا است و تنوع این نوع ورزش باعث علاقه مندی افراد زیادی به آن شده است و بسیاری از مردم تمایل دارند در طول زندگی خود حداقل یک بار احساس “معلق بودن در هوا” را تجربه کنند.

وی با اشاره به هدفگذاری‌های کمیته کردستان برای استعدادیابی و آموزش گفت: این استان ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه این رشته ورزشی دارد و از این مهم بهره کافی را خواهیم برد.

علاقه بند اضافه کرد: برای استفاده بهینه از ظرفیت‌ حوزه ورزش‌های هوایی کردستان و توسعه آن نیاز است مسوولان مربوطه توجه ویژه‌ای به ایجاد زیرساخت‌های لازم از جمله زمین، امکانات رفاهی و بهسازی مسیرهای دسترسی این رشته ورزشی داشته باشند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با حمایت مسوولان و متولیان امر، زمینه رونق این رشته در منطقه هورامان با هدف توسعه گردشگری ورزشی فراهم شود.

«منظر فرهنگی هورامان» در چهل‌ و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (سه‌شنبه پنجم مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۲۷ جولای ۲۰۲۱) در شهر فوجوی چین، با تصویب اعضای کمیته، به‌ عنوان بیست و ششمین میراث ملموس کشورمان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

منطقه هورامان با دارا بودن معماری پلکانی، آب و هوای مطبوع، آداب و رسوم سنتی، پوشش خاص، صنایع دستی و غذاهای محلی خود منحصربفرد است.

این منطقه، استان‌های کردستان، کرمانشاه و بخشی از اقلیم کردستان عراق را در برمی‌گیرد که در کردستان، بخش‌هایی از شهرستان سنندج، کامیاران و سروآباد و در کرمانشاه، شهرستان های جوانرود، پاوه، روانسر و ثلاث باباجانی را شامل می‌شود.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته هورامان بیش از ۷۰۰ روستا را در این ۲ استان غربی ایران شامل می‌شود شواهد باستان شناسی بدست آمده نشان می‌دهد که قدمت هورامان به دوران پارینه سنگی میانی و به حدود ۴۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد.

۲ هزار اثر شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان‌های طبیعی در استان شناسایی شده که از این تعداد ۹۳۰ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.

منظر جهانی هورامان قطب ورزش‌های هوایی غرب کشور می‌شود