عادی‌انگاری و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی؛ از مشکلات جدی مقابله با کرونا

خبرگزاری ایسنا

جواد قناعت، امروز شنبه ۹ بهمن در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا افزود: اگر احساس شود کرونا تمام شده و اوضاع عادی است و نیازی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیست، این عادی‌انگاری منفی است.

به گزارش ایسنا، وی اظهار کرد: در کنار عادی‌انگاری، بی‌توجهی به تزریق واکسن، ماسک نزدن و حضور در تجمعات و دورهمی‌های خانوادگی موجب شیوع کرونا و افزایش آمار مبتلایان به این ویروس می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی گفت: اگر ۸۰ درصد مردم از ماسک استفاده کنند طبق اعلام وزارت بهداشت آمار افراد مبتلا به کرونا کاهش می‌یابد و این بیماری سیر نزولی خواهد داشت لذا اهمیت استفاده از ماسک در استان باید بیشتر از طریق رسانه‌ها مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به شیوع سویه اُمیکرون در کشور گفت: از هفت شهرستانی که طبق آخرین وضعیت رنگ‌بندی قرمز اعلام شد یک شهرستان (فردوس) در خراسان جنوبی است.

قناعت با اشاره به دلایل قرمز شدن وضعیت شهرستان فردوس اظهار داشت: عزیمت چند خانواده از استان‌های همجوار موجب شیوع کرونا در این شهرستان شد و با توجه به اینکه سرعت پخش اُمیکرون بسیار بالاتر نسبت به سویه‌های قبلی است میزان مبتلایان سریع افزایش می یابد.

وی گفت: اکنون ۶ بیمار مبتلا به اُمیکرون در فردوس بستری است در حالی که ۵۰ تخت بیمارستانی در این شهرستان به بیماران کرونایی اختصاص دارد و با توجه به جمعیت و تعداد بستری، وضعیت نگران‌کننده‌ای در فردوس نیست.

استاندار خراسان جنوبی افزود: ۲۳۷ تخت بیمارستانی در این استان به بیماران کرونایی اختصاص داده شده که با توجه به شیوع سویه اُمیکرون، جای نگرانی به لحاظ کمبود تخت و بستری شدن وجود ندارد.

وی گفت: به لحاظ علمی و وجدان کاری پزشکان ما در استان با توجه به وجود تخت خالی، موارد مشکوک به کرونا را بستری می‌کنند که موجب افزایش بیماران بستری می‌شود و با توجه به بعد مسافت زیادی که بیماران برای مراجعه به مراکز درمانی طی می‌کنند این ملاحظه هم درست است اما در استان‌های دیگر که کمبود تخت دارند کمتر اقدام به بستری بیمار می‌کنند در نتیجه وضعیت قرمز آنان دیرتر اتفاق می‌افتد.

قناعت یادآور شد: در پیک‌های قبلی به دلایلی که عنوان شد، میزان بستری در خراسان جنوبی نسبت به سایر استان‌ها بالاتر اما میزان مرگ و میر کمتر بوده اما شاخص و آمار وزارت بهداشت میزان افرادی است که در بیمارستان بستری می‌شوند لذا یک شهرستان ما در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته است.

وی افزود: در ستاد ملی مقابله با کرونا کرونا مقرر شد در شاخص‌های رنگ‌بندی تغییراتی ایجاد یا معیارهای جدید تعیین شود که ما هم منتظر این اعلام هستیم.

قناعت با تاکید مجدد بر پرهیز از تجمعات و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه گفت: اکنون در رنگ‌بندی موجود، هفت شهرستان خراسان جنوبی زرد، سه شهرستان آبی و یک شهرستان قرمز است اما وضعیت در این شهرستان‌های شکننده است و نباید به‌راحتی از کنار این موضوعات گذشت بلکه باید با دقت بیشتر مدیریت شود تا وضعیت فعلی رنگ‌بندی به سمت بهتر شدن پیش رود.

وی تاکید کرد: از فرمانداری فردوس انتظار است مراقبت و مدیریت بیشتری در انجام فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه در برگزاری تجمعات، مراکز گردشگری و برنامه‌هایی که تعداد مدعوین آنها زیاد است داشته باشد تا مشکلی بوجود نیاید.

استاندار خراسان جنوبی گفت: شهرستان‌های استان که در کریدور ارتباطی جنوب به شمال قرار دارند از جمله نهبندان، بیرجند، طبس و فردوس که حضور مسافر در آنها بیشتر است باید مراقبت شود تا شاهد افزایش افزایش مبتلا نباشیم.

وی با بیان اینکه تصمیم برای تعطیلی مدارس یا مراکز دیگر در شهرستان‌های استان به علت شیوع کرونا فقط برعهده ستاد استانی و شخص استاندار است افزود: شهرستان‌ها باید دغدغه خود را به دانشگاه علوم پزشکی اعلام  کنند تا دلایل آنها در ستاد استانی کرونا بررسی و بعد تصمیم‌گیری شود.

قناعت با اشاره به کاهش تاب‌آوری مردم برای اجرای محدودیت‌های کرونایی گفت: الان جامعه ما به دلیل مختلف، تاب‌آوری محدودیت‌های گذشته و تعطیلی مشاغل را ندارد لذا بهتر است به پیشگیری بپردازیم تا به مرحله حاد نرسیم.

وی اظهار کرد: در یک هفته گذشته هیچ مورد فوتی از اُمیکرون در استان نداشتیم که این خبر خوبی است اما هر لحظه احتمال افزایش آمارها وجود دارد لذا تاکید بر زدن هرچه سریعتر واکسن و رعایت پروتکل‌ها بهداشتی به‌ویژه استفاده از ماسک و دوری از تجمعات است.

استاندار خراسان جنوبی از مدیران استان خواست دقت و مراقبت بیشتری داشته باشند تا شاهد افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان نباشیم زیرا حفظ سلامت و جان هم‌استانی‌ها وظیفه ما است و از طرفی مردم هم باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

 

عادی‌انگاری و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی؛ از مشکلات جدی مقابله با کرونا