سفیر کانادا در چین استعفا می دهد

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از سی تی وی نیوز، بر اساس بیانیه دفتر نخست وزیری کانادا که دوشنبه منتشر شد، دومینیک بارتون از سمت سفیر کانادا در چین در پایان ماه جاری کناره‌گیری می‌کند. در این بیانیه آمده است: «با تشکر و احترام فراوان، تصمیم سفیر بارتون مبنی بر ترک سمت خود در پکن را در پایان سال پذیرفتم.»
بارتون در دو سال گذشته به عنوان سفیر کانادا در چین خدمت کرده است؛ دوره‌ای که ترودو از آن به عنوان زمانی یاد کرده که روابط بین دو کشور با چالش‌های دشواری روبرو بود.
در این بیانیه همچنین از بارتون به خاطر مشارکتش در تضمین آزادی مایکل کوریگ و مایکل اسپاور تشکر شده است. این دو مرد نزدیک به سه سال در چین بازداشت بودند، اقدامی که به عنوان انتقام چین در برابر دستگیری منگ وانژو، مدیر مالی هوآوی در سال ۲۰۱۸ در ونکوور تلقی می‌شود.
 در این بیانیه به این موضوع اشاره نشده است که چه کسی پس از جدایی بارتون به عنوان سفیر انتخاب خواهد شد.
در واکنش به خروج بارتون، ارین اوتول، رهبر محافظه‌کاران کانادا، صبح دوشنبه در یک نشست خبری گفت که دولت ترودو از زمان روی کار آمدن، روابط با چین را نادرست مدیریت کرده است و اضافه کرد که معتقد است اکثر کانادایی ها روابط بین چین و کانادا را «به هم ریخته» می دانند.  اوتول گفت: امیدوارم ترودو یک دیپلمات حرفه‌ای و با تجربه را در این پست قرار دهد.

سفیر کانادا در چین استعفا می دهد