نگرانی آمریکا و ۵ کشور غربی نسبت به بازداشت‌های نژادی در اتیوپی

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، آمریکا، هلند، استرالیا، کانادا، دانمارک و انگلیس در بیانیه مشترکی نگرانی عمیق خود را از گزارش‌های اخیر درباره اقدام دولت اتیوپی در بازداشت تعداد زیادی غیرنظامیان در این کشور بر اساس گرایش‌های نژادی‌شان و بدون طرح هیچ اتهامی ابراز داشتند.

این شش کشور در بیانیه مشترک خود تاکید کردند اعلام وضعیت فوق‌العاده توسط دولت اتیوپی در دوم نوامبر گذشته توجیهی برای بازداشت دسته‌جمعی اعضای گروه‌های نژادی خاص نیست.

در ادامه این بیانیه آمده است: گزارش‌های منتشر شده از سوی کمیته حقوق بشر اتیوپی و عفو بین‌الملل حاکی از بازداشت‌های گسترده در حق نژاد تیگرای از جمله کشیش‌های ارتودوکس، سالمندان، مادران همراه با فرزندانشان است. این افراد بدون اینکه اتهامی علیه‌شان مطرح شده باشد و یا دفاعیاتشان در دادگاه شنیده شود، بازداشت شدند و این روند در شرایط غیرانسانی انجام شد.

این شش کشور با تاکید بر اینکه احتمالا بسیاری از این اقدامات نقض قوانین بین‌المللی است، توقف فوری آنها را خواستار شده و ناظران بین‌المللی را تشویق کردند بدون مانع‌تراشی و در زمان مناسب به این پرونده‌ها رسیدگی کنند.

آنها در ادامه تاکید کردند: ما نگرانی شدید خود از موارد نقض حقوق بشر در اتیوپی را که شامل خشونت جنسی مرتبط با درگیری است، بار دیگر اعلام می‌کنیم.

همچنین در این بیانیه تاکید شد، همه طرف‌ها باید به تعهدات تعیین شده در قوانین بین‌المللی انسانی از جمله قوانین مربوط به حفاظت از جان غیرنظامیان و امدادرسان‌ها و پزشکان عمل کنند.

این شش کشور در ادامه بیانیه خود اعلام کردند: روشن است که این درگیری راه‌حل نظامی ندارد و ما تمامی انواع خشونت علیه غیرنظامیان در گذشته، حال و آینده را محکوم می‌کنیم، همه گروه‌های مسلح باید درگیری را متوقف کرده، نیروهای اریتره نیز باید از خاک اتیوپی عقب‌نشینی کنند و همه طرف‌ها باید از این فرصت برای مذاکره درباره آتش‌بس دائمی و بدون پیش‌شرط استفاده کنند.

نگرانی آمریکا و ۵ کشور غربی نسبت به بازداشت‌های نژادی در اتیوپی