شمخانی: ایجاد دولت فراگیر مولفه مهم امنیت پایدار در افغانستان است

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار بین الملل –

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «علی شمخانی» دبیر شورای امنیت ملی ایران در دیدار با «طلعت بیک مصدق اف» معاون رئیس جمهور و رئیس شورای امنیت ملی قرقیزستان با اشاره به تحولات افغانستان آمریکا را مسئول بحران کنونی افغانستان دانست.

وی افزود که شرایط بغرنج کنونی منطقه به ویژه اوضاع افغانستان حاصل سیاست‌های غلط و بحران آفرین آمریکا در منطقه و بیش از 20 سال تجاوز و اشغالگری واشنگتن در افغانستان است.

شمخانی با تاکید بر ضرورت ایجاد دولت فراگیر نیز ادامه داد: با توجه به لزوم ایجاد صلح، ثبات و امنیت پایدار در افغانستان، تشکیل دولتی فراگیر با مشارکت همه اقوام را از مولفه‌های مهم برای تحقق چنین هدفی می‌دانیم.

مصدق اف نیز با اشاره به مواضع مشترک ایران و قرقیزستان پیرامون بحران افغانستان گفت: کشورهای منطقه باید برای جلوگیری از شکل گیری بحران انسانی، فقر مطلق و رشد تروریسم در افغانستان با اتخاذ ابتکارهای مشترک و هماهنگ به ایجاد ثبات در این کشور کمک کنند.

شمخانی: تنها راه نجات افغانستان تشکیل دولت فراگیر ملی است
شمخانی: آمریکا با راهبرد تنش‌زایی همچنان در منطقه بحران‌آفرینی می‌کند

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در سومین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای در دهلی نو با اشاره به تحولات افغانستان نیز گفته بود که تنها راه نجات این کشور تشکیل دولت فراگیر ملی است.

شمخانی پیش از این نیز با اشاره به تحولات افغانستان در توئیتی نوشته بود: همچون 40 سال گذشته پشتیبان مردم افغانستان و خواست و اراده آنها هستیم.

.

شمخانی: ایجاد دولت فراگیر مولفه مهم امنیت پایدار در افغانستان است