فارس من| درخواست بیش از ۱۰ هزار معلم برای اجرای رتبه‌بندی قبل از اسفند ۱۴۰۰

خبرگزاری فارس :

 

خبرگزاری فارس ـ گروه تعلیم و تربیت: ماجرای رتبه‌بندی معلمان بعد از گذشت 10 سال هنوز یکی از خواسته‌های معلمان است؛ چرا که نتوانسته‌ است جایگاه واقعی خود را در دستگاه تعلیم و تربیت پیدا کند! معلمان هربار، اجرای طرحی را به عنوان رتبه‌بندی دیده‌اند اما در عمل آنچه اجرا شده است، تنها اضافه شدن مبلغی به حقوقشان بوده است که گاهی مبلغ آنقدر اندک بوده است که ترجیح می‌دهند چیزی از آن نگویند!

وقتی در پایان دولت یازدهم، لایحه رتبه‌بندی معلمان به مجلس ارائه شد، گمان می‌رفت که بالاخره، بعد از بررسی‌ها و جلسات فراوان، رتبه‌بندی واقعی برای معلمان اجرا شود اما واقعیت این بود که این رتبه‌بندی هم با آنچه معلمان مدنظر داشتند، فاصله داشت.

نمایندگان مجلس که پای کار موضوع رتبه‌بندی معلمان بودند، لایحه رتبه‌بندی را مورد بررسی دقیق قرار دادند و تلاش کردند تا رضایت معلمان را در آن به دست آورند و تغییراتی در رتبه‌بندی ایجاد شد. هر چند که این لایحه مورد تصویب بهارستانی‌ها قرار گرفت اما شورای نگهبان با گرفتن ایراداتی مانند ایجاد بار مالی برای دولت، به مجلس بازگرداند.

* درخواست معلمان برای تسریع در اجرای رتبه‌بندی

تعدادی از معلمان با ثبت پویشی در سامانه فارس من خبرگزاری فارس با عنوان «درخواست تسریع در تصویب و اجرای رتبه بندی معلمان» خواستار پیگیری این موضوع هستند؛ در توضیحات این پویش آمده است: «با توجه به احتمال تصویب قانون رتبه‌بندی معلمان توسط شورای محترم نگهبان، درخواست اجرای آن توسط وزارت آموزش و پرورش و صدور احکام قبل از اسفند ماه را از وزارت آموزش و پرورش داریم»؛ تاکنون بیش از 10 هزار و 500 معلم این پویش را امضا کردند.

یوسفی یکی از معلمان باسابقه تهران به خبرنگار فارس گفت: «در این مدت خیلی با اعصاب و روان معلمان بازی شد؛ هربار به معلمان گفتند که رتبه‌بندی را اجرا می‌کنیم و نکردند و اما نکته بسیار بدتر این است که وقتی هنوز قانون رتبه‌بندی اجرا نشده، هزار بار عنوان کردند که n مقدار به حقوق معلمان اضافه می‌شود».

وی ادامه داد: «هر رقمی که به حقوق معلمان اضافه می‌شود، فوری اطلاع‌رسانی می‌شود؛ این در حالیست که طوری وانمود می‌شود که انگار هیچ کدام از کارمندان دولت افزایش حقوق ندارند و فقط معلمان حقوقشان اضافه می‌شود». 

* بررسی اشکالات و ابهامات قانون رتبه‌بندی معلمان

محمدرضا احمدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت اجرای رتبه بندی معلمان اظهار کرد: «برای اجرای رتبه‌بندی معلمان در سال جاری نیازمند 12 هزار و 500 میلیارد تومان بودجه هستیم اما سال بعد برای اجرای رتبه‌بندی معلمان هیچ مشکل بودجه‌ای وجود ندارد و مجلس و دولت رقم 25 هزار میلیارد تومانی را برای این کار نهایی کرده‌اند اما برای اجرا در سال جاری مشکل اعتباری داریم؛ مجلس و دولت در حال رایزنی برای اجرای رتبه‌بندی معلمان از 31 شهریور سال جاری تا پایان اسفند ماه هستند؛ نظر مجلس و نمایندگان اجرای رتبه‌بندی معلمان از 31 شهریور سال جاری است». 

وی ادامه داد: «پیشنهاد شده 6 ماه پایان سالجاری که طبق قانون قرار بوده رتبه‌بندی معلمان اجرایی شود را کمتر کنیم و یا اینکه حتی دیونی در نظر گرفته شود و از سال بعد رتبه‌بندی معلمان عملیاتی شود که مجلس و کمیسیون آموزش با این پیشنهاد مخالفت کرده‌اند».

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش خبر داده است که روز یکشنبه(امروز) در کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس، موضوع رتبه‌بندی برای رفع ایرادات شورای نگهبان مطرح می‌شود که یک اشکالات کوچک دارد.

وزیر آموزش و پرورش به خبرنگار فارس گفت: تمام تلاش خود را می‌کنیم تا مشکلات رتبه‌بندی معلمان حل شود و این قانون به‌زودی اجرا شود.

به گزارش فارس، در حال حاضر معلمان درخواست دارند که احکام جدید معلمان بر اساس رتبه‌بندی جدید، قبل از اسفند صادر شود که لازمه آن، این است که هرچه سریع‌تر اشکالات و ابهامات قانون رتبه‌بندی معلمان در مجلس برطرف شده و برای تأیید به شورای نگهبان ارائه شود؛ خبرنگار فارس، این موضوع را پیگیری می‌کند.


فارس من| درخواست بیش از ۱۰ هزار معلم برای اجرای رتبه‌بندی قبل از اسفند ۱۴۰۰