آزادی بیش از ۶ هزار زندانی غیرعمد از ابتدای سال

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از  ستاد دیه کشور، از ابتدای سال جاری تا ابتدای بهمن ماه تعداد ۲۵۲ زندانی زن و ۶۱۱۰ زندانی مرد با رقم بدهی بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان از بند حبس رهایی یافتند که در فرآیند رسیدگی ۲۲۳ میلیارد تومان در قالب کمک‌های ویژه و الباقی به صورت اعطای تسهیلات بانکی به واجدین شرایط تخصیص یافته است.

*گذشت ۴۸ درصدی شکات از دریافت اصل بدهی

با استناد به آیات متعدد و روایات متواتر، اولیاءدم و طلبکاران خصوصی با چشم‌پوشی از دریافت ۴۸ درصد محکومٌ‌به که رقمی معادل ۸۳۰ میلیارد تومان است، نخستین گام‌ها را برای آزادی ۶۳۶۲ زندانی یاد شده برداشتند.

*۹۷ درصد مددجویان ستاد دیه بدهکار مالی هستند

از مجموع زندانیان آزاد شده، بدهکاران مالی ناشی از صدور چک، تعهد مهریه و مطالبات نفقه در مجموع با ۶۱۶۷ نفر، بیشترین طیف محکومان را به خود اختصاص داده‌اند.

بدهکاران پرداخت دیه تصادف رانندگی با ۷۸ مددجو، متعهدان واریز دیات مرتبط با حوادث کارگاهی و ایراد صدمه بدنی (غیرعمد) نیز به ترتیب هر کدام با ۶۱ و ۵۶ مددجو در ادامه این فهرست عددی قرار دارند.

*۹ درصد آزادی‌ها متعلق به اصفهان است

استان اصفهان با برگزاری آیین‌های متعدد مجازی و جشن‌های گلریزان حضوری خود از ابتدای سال با آزادی ۵۵۲ زندانی غیرعمد در صدر فهرست آزادی‌ها قرار گرفته و در ادامه استان‌های آذربایجان‌شرقی با فراهم نمودن زمینه رهایی ۴۳۷ بدهکار، فارس با استخلاص ۳۶۸ محکوم و خراسان‌رضوی با حمایت از ۳۳۶ مددجوی نیازمند، در رتبه‌های بعدی هستند.

*آزادی ۸۹۵ زندانی بدون پرداخت حتی یک ریال

در فرآیند رسیدگی به پرونده محکومان جرایم غیرعمد به همت کمیته‌های صلح و سازش ستاد دیه و همیاری مددکاران زندان‌ها افزون بر آزادی ۶۳۶۲ زندانی غیرعمد در کل کشور، از ابتدای سال تا کنون در قالب ارایه معاضدت‌های قضایی و همچنین مشاوره‌های حقوقی مبنی بر ارایه دادخواست اعسار یا تعدیدل اقساط ۸۹۵ بدهکار مالی یا دیه، بدون پرداخت هر وجه مالی از بند آزاد شدند که با احتساب این آزادی‌ها می‌توان گفت از فرورودین ماه امسال تا ابتدای بهمن  تعداد ۷۲۵۷ زندانی جرایم غیرعمد به همت ستادهای دیه سراسر کشور از  .بند حبس رهایی یافته‌اند.

هم اکنون تعداد ۴ هزار زندانی جرایم غیرعمد در سطح زندان‌های کشور تحمل حبس می‌کنند که نزدیک به ۲ درصد این محکومان، زنان بدهکار مالی هستند.

 

آزادی بیش از ۶ هزار زندانی غیرعمد از ابتدای سال