ثبت نام در سامانه املاک برای اخذ مالیات هیچگاه جدی گرفته نشد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا ، « مهدی طغیانی » دوشنبه شب در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اشاره به مساله مالیات بر خانه‌های خالی افزود:  مردم از این گلایه دارند که چرا خانه‌های خالی ارائه نمی‌شوند تا روند افزایشی قیمت‌ها در بخش مسکن کنترل شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هر چند که در گذشته ارقام مالیاتی برای خانه‌های خالی بازدارنده نبود و به همین دلیل مجلس یازدهم دنبال راهی بود تا خانه های خالی شناسایی و مالیات بازدارنده برای آنها ارائه شود.

طغیانی با بیان اینکه مالیات بر خانه‌های خالی برای تنظیم گری است و حاکمیت دنبال درآمد از خانه‌های خالی نیست،گفت: تاکنون سامانه املاک و اسکان و ثبت نام در آن جدی گرفته نشده است و اگر همه مردم در این سامانه ثبت نام نکنند پیدا کردن خانه‌های خالی مشکل بزرگی است زیرا که اساسا  این قانون خود اظهاری است.

«علی رستم‌پور» مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت سازمان امور مالیاتی نیز در این برنامه تلویزیونی گفت :  تعدد قوانین درباره مالیات بر خانه‌های خالی یکی از مشکلاتی است که مانع اجرای این قوانین شده است.

وی اظهار داشت: قوانین گذشته مالیاتی بر خانه‌های خالی در نظر نگرفته بود و همین دلیلی شد تا قانون جدید برای خانه های خالی به تصویب برسد.

این مقام مسئول در دفتر تنظیم مقررات و نظارت سازمان امور مالیاتی افزود: مشخصات مالک و ملک برای دریافت مالیات باید مشخص شود و هر گاه این دو قسمت مشخص شد ما برگه‌های مالیاتی را صادر خواهیم کرد.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی همچنین در باره اجرایی نشدن قانون اخذ مالیات بر خانه‌های خالی گفت: بر اساس قانونی که دولت مصوب کرده زمان خود اظهاری پایان آذر ماه اعلام شده است. در قوانین گذشته اساس خود اظهاری مالکین نبوده است، اما بر اساس قانون جدید مبنا خود اظهاری است. 

«پروانه اصلانی» بیان کرد: سازمان امور مالیاتی به دلایلی از اطلاعاتی که سامانه املاک و اسکان احصاء کرده نمی‌تواند استفاده و خانه‌های خالی واقعی را شناسایی کند.

وی افزود: داده‌های یک میلیون و ۱۷۰ هزار خانه خالی را به سازمان مالیاتی فرستادیم مشکلی که به وجود آمده این است که داده‌های ارسالی بر اساس خود اظهاری مالکین نیست.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی گفت: براساس داده‌های مشخص خانه‌های خالی از هفته های آینده برگه‌های مالیاتی را دریافت می‌کنند.

ثبت نام در سامانه املاک برای اخذ مالیات هیچگاه جدی گرفته نشد