قالیباف:‌ اولویت دولت و مجلس ایران توسعه روابط با همسایگان است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از خانه ملت، تعدادی از مدیران عامل هلدینگ‌های بزرگ و سرمایه گذاران ترکیه‌ای در ایران شب گذشته(پنجشنبه) و در حاشیه نشست اتحادیه بین‌المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی که در شهر استانبول کشور ترکیه درحال برگزاری است با «محمدباقر قالیباف» رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کردند.

در ابتدای این دیدار مدیران عامل هلدینگ‌های اقتصادی و سرمایه گذاران ترکیه‌ای به بیان مسایل، مشکلات و پیشنهادات خود برای توسعه سرمایه‌گذاری‌ها پرداختند.

سپس رییس مجلس شورای اسلامی در این دیدار با بیان اینکه مشکلاتی که در این جلسه مطرح شد قابل حل است، گفت: در دولت و مجلس اولویت را توسعه روابط با همسایگان و کشورهای اسلامی قرار داده‌ایم و این یک اراده جدی و محکم است و براین اساس مصمم هستیم تجارت دوجانبه را در اولویت قرار دهیم.

وی با تاکید بر اینکه تجارت دوجانبه نباید فقط تا زمان رفع تحریم‌ها باشد، عنوان کرد: بلکه به دلایل متعدد، برنامه‌ریزی باید به نحوی باشد که حتی اگر تحریم‌ها برداشته شد نیز مسیر تجارت دوجانبه ادامه پیدا کند.

قالیباف خاطرنشان کرد: اکنون زمینه‌های بهتری برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی فراهم است و به خصوص سیاست‌هایی که در برنامه توسعه هفتم گنجانده خواهد شد به این مهم کمک خواهد کرد. 

رییس قوه مقننه جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با اشاره به مسائل مطرح شده توسط سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی ترکیه، افزود: مسائل و مشکلاتی که مطرح شد باید توسط گروه های دوستی پارلمانی دو کشور پیگیری و رفع شود.

وی خاطرنشان کرد: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد جای خالی هاب لجستیکی و هاب مالی در روابط تجاری دو کشور وجود دارد و نبود آن در بروز این مشکلات موثر بوده و باید مقدمات ایجاد آن فراهم شود.

به گزارش ایرنا، اتحادیه بین‌المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (PUIC) با موضوعات محوری «فلسطین، مهاجرت و افغانستان»، در روزهای ۹ و ۱۰ دسامبر (۱۸ و ۱۹ آذر) در شهر استانبول و به میزبانی مجلس ترکیه در حال برگزاری است.

قالیباف:‌ اولویت دولت و مجلس ایران توسعه روابط با همسایگان است