وزیر خارجه ایرلند: تعهدمان در راستای بازگشایی سفارت‌مان در ایران است

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، سایمون کاوونی ظهر روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در تهران اظهار کرد: ما به دنبال این هستیم که هر چه زودتر سفارت مان را در تهران بازگشایی کنیم و در همین چارچوب به دنبال این هستیم که مکان خوبی را پیدا کنیم. تعهدمان در راستای بازگشایی سفارتمان در ایران است. برنامه ریزی مان این است که در سه ماه اول سال آینده این اتفاق بیفتد. حتی اگر ممکن باشد زودتر از آن.

این دیپلمات عالی رتبه ایرلندی ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و با بیان اینکه خوشحالم که بعد از ۱۲ ماه بار دیگر در تهران حضور داشتم گفت: امروز در جریان سفر به تهران با آقای وزیر خارجه و آقای رئیسی رئیس جمهور رایزنی و گفت‌وگو کردم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایرلند به عنوان تسهیل گر اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل چه اقداماتی را انجام داده است، گفت: ایفای نقش تسهیل گر در شورای امنیت سازمان ملل نقشی بود که ما می خواستیم انجام بدهیم چرا که ایرلند سابقه طولانی در امر خلع سلاح و عدم اشاعه دارد و این موضوع اعتقاد ماست و در همین چارچوب این نقش را قبول کردیم.

وی همچنین با اشاره به نگاه ایرلند به مسائل منطقه، گفت: نگاه ایرلند یک نگرش متعادل و بیطرفانه است و ما سعی داریم که در این راستا حرکت کنیم.

این دیپلمات عالی رتبه ایرلندی با بیان اینکه اعتقاد داریم که طرف های برجام از جمله کشورهای غربی تعهد عمیقی دارند که مذاکرات به نتیجه برسد، تصریح کرد: به نظر ما این مذاکرات یک فرصت است و آنها این عزم و اراده را دارند که این اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه ایرانی ها نیز نگرانی هایی دارند و مقامات ایرانی در مورد این نگرانی ها با من صحبت کردند و می دانیم که اعتماد سخت است، افزود: به نظر من این فرصت بزرگی برای ایران است برای اینکه تحریم ها برداشته شود و فرصت هایی در این زمینه نصیب ایران شود.

این دیپلمات عالی رتبه غربی بار دیگر تاکید کرد: که به نظرم دولت های غربی متعهد و جدی در این زمینه هستند و می خواهند کاری بکنند که این روند و مذاکرات جواب بدهد، امیدواریم نتیجه آن را در آینده نزدیک ببینیم و همه کشورها به برجام برگردند.

وزیر خارجه ایرلند همچنین در بخشی دیگر از صحبت های خود با بیان اینکه ایرلند به عنوان تسهیل گر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل همه طرف ها را تشویق می کند که به تعهداتشان در برجام عمل کنند، گفت: متوجه این هستیم که ایران بخاطر خروج آمریکا از برجام و عدم اجرای تعهدات از سوی طرف های مقابل خشمگین است و برای اینکه بتوانیم بین طرفین اعتماد ایجاد کنیم کار سختی را در پیش رو داریم و این کار ساده نیست.

وی همچنین با تاکید بر اینکه احیای برجام به نفع مردم ایران است تصریح کرد: توافق در وین شرایط را برای همکاری بیشتر در سطح منطقه و بین الملل ایجاد می کند. ایرلند می خواهد به همه طرف ها کمک کند که این مذاکرات به نتیجه برسد و به پیش برود.

وزیر خارجه ایرلند: تعهدمان در راستای بازگشایی سفارت‌مان در ایران است