حاکمیت باید از همه ظرفیت‌ها برای تسهیل ورود ایرانیان خارج از کشور استفاده کند

خبرگزاری ایسنا

رضا اسدی در گفت وگو با ایسنا در رابطه با درخواست محسنی اژه ای از معاونت امور بین الملل قوه قضائیه برای تسهیل ورود ایرانیان خارج از کشور به ایران گفت: بازگشت به “وطن” به منزله ورود در خانه خود است و این حق هر ایرانی است.

وی افزود: بر اساس اصول ٣-٩-١٢-١٣-٢٢ قانون اساسی،  ایرانیان از حقوقی برخوردارند که اعمال این حقوق امری بدیهی و مانع شدن از اعمال آن بدون تجویز قانون، از مصادیق برجسته اضرار به غیر است؛ بنابر این حاکمیت باید از همه ابزار و ظرفیت های حقوقی و قانونی برای تسهیل استفاده ایرانیان خارج از کشور در این مورد  استفاده نماید.

این وکیل دادگستری ادامه داد: در ایران هراسی دو گروه از عوامل یعنی رسانه های معاند بعنوان ابزار سرویس های خارجی  و افراطیون و دلالان و واسطه گران دخالت دارند. ریاست محترم قوه قضاییه اخیرا  بر تسریع در ورود ایرانیان خارج از کشور تاکید کرده اند و به درستی به “نقش مخرب دلالان و واسطه گران” در فضا سازی کاذب و مانع تراشی برای ورود آنان پرداخته اند.

این حقوقدان خاطرنشان کرد: هر چند در گذشته نیز روسای قوا از جمله روسای قوه قضاییه بر این مهم تاکید ورزیده اند اما در عمل آنچه که باید بشود به وقوع نپیوسته است و موفقیتی در خور توجه ملاحظه نمی شود. 

وی تصریح کرد: حال با بهره گیری از تجارب گذشته و آسیب شناسی آن باید در اقدامی جامع، فراگیر و کارشناسی شده “راه های عملی تسهیل در ورود ایرانیان به کشور” فراهم گردد و خروجی تصمیم در تسهیل ورود آنان و تامین امنیت آنان از هر حیث و سهولت دسترسی آنان به مراجع قانونی در صورت نیاز است.
اسدی خاطرنشان کرد: آموزش مامورین کنسولی در مراکز و نمایندگی های ایران در جذب حداکثری هم وطنان، آموزش مامورین مبادی ورود در کشور اعم از هوایی، زمینی و دریایی در جهت تکریم هرچه بیشتر به نحوی که هم وطن ایرانی که سال‌ها از خانه خود به هر دلیلی فاصله داشته است، به محض ورود احساس آرامش و امنیت مضاعف نماید؛ از دیگر مواردی است که باید مورد توجه لازم قرار گیرد.

معاون اداره معاضدت قضایی کانون وکلای دادگستری مرکز افزود: رییس قوه قضاییه در تببین نقش دلالان و واسطه ها به ایجاد رعب و وحشت و هراس افکنی آنان در بین ایرانیان خارج از کشور و دروغ پراکنی در منع آنان در بازگشت به کشور و تصاحب اموالشان تصریح کرده است؛ هر ایرانی به حکم اصل سی و چهارم قانون اساسی حق دسترسی به محاکم را دارد و باید این اطمینان بخشی صورت پذیرد که هر ایرانی می تواند با آزادی و اراده و با سهولت برای هر گونه دادخواهی به مراجع قضایی و شبه قضایی و دیگر مراجع ذی صلاح دسترسی داشته باشد.
اسدی در پایان گفت: در این میان نقش صدا و سیما و رسانه ها و صاحبان اندیشه و قلم را نمی توان نادیده گرفت. اعتقاد بر این است که باید حرکتی متناسب و متوازن و مدبرانه و در عین حال با قید اولویت و فوریت در دستور کار قرار گیرد و همگام با حرکت یادشده، شناسایی و برخورد با عوامل مخرب که موجب ایجاد گسست و انفکاک بین خدمتگزاران کشور و اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور می شوند و با ایجاد فضای کاذب با لطایف الحیل مانع از ورود هموطنان به کشور می گردند، در حوزه وظایف و ماموریت قوه قضاییه است.

 

حاکمیت باید از همه ظرفیت‌ها برای تسهیل ورود ایرانیان خارج از کشور استفاده کند