کنفرانس‌ مونیخ فرصت تبیین سیاست خارجی دولت سیزدهم است/امیدواریم گفت‌وگوها به توافقی خوب منجر شود

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، حسین امیرعبداللهیان روز جمعه در بدو ورودش به محل برگزاری کنفرانس مونیخ برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ، این کنفرانس را فرصتی برای تبیین سیاست خارجی دولت سیزدهم و اعلام مواضع منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران خواند.

امیرعبداللهیان گفت: سفر به مونیخ برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی امنیتی مونیخ انجام شده است و فرصتی است برای اینکه ما سیاست خارجی دولت مردمی و تحول‌گرای سیزدهم جمهوری اسلامی ایران را تببین کنیم.

وی ادامه داد: به موازات آن اعلام مواضع منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران با توجه به بحران‌هایی که در منطقه غرب آسیا با آنها مواجه هستیم و طبعاً تمرکز بر موضوع مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها را در دستور کار داریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در خصوص مذاکرات وین نیز اظهار داشت: ما امیدواریم که گفت‌وگوهای جمهوری اسلامی ایران و کشورهای ۱+۴ در وین منجر به رسیدن به یک توافق خوب در آینده نزدیک شود. برای مرحله پس از توافق خوب ما نیازمند این هستیم که گفتگوهایی را با کشورهای مختلف داشته باشیم برای اینکه آماده بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان و اجرای توافقات ذیل برجام که در سال ۲۰۱۵ میلادی انجام شد، باشیم.

وی با اشاره به اینکه بخشی از دیدارها و گفتگوها به موازات تبیین سیاست خارجی دولت جدید و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی با جمهوری اسلامی ایران و توسعه مناسبات اقتصادی جهان با جمهوری اسلامی ایران برمی‌گردد، یادآور شد: البته در موضوع مذاکرات وین ما هنوز برخی مسائل حل نشده مواجه هستیم که جناب آقای دکتر باقری و همکارانم در وین با جدیت و با هدف رسیدن به یک توافق خوب گفتگوها را ادامه می‌دهند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: آنچه مربوط به جمهوری اسلامی ایران است و ابتکارات فعالی که جمهوری اسلامی ایران روی میز مذاکره‌کنندگان قرار داده است، ما به یک توافق خوب و دست‌یافتنی بسیار نزدیک هستیم. اما این طرف‌های غربی هستند که بایستی ابتکار و انعطاف واقعی خود را به تصویر بکشند و آنها هستند که (با رویکردشان به ابتکارات جمهوری اسلامی ایران) تعیین می‌کنند که این مذاکرات در چند روز یا چند هفته آینده به نتیجه خواهد رسید.

https://scrapper.ir/19/02/2022/%da%a9%d9%86%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%86%d8%b3-%d9%85%d9%88%d9%86%db%8c%d8%ae-%d9%81%d8%b1%d8%b5%d8%aa-%d8%aa%d8%a8%db%8c%db%8c%d9%86-%d8%b3%db%8c%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d8%ae%d8%a7%d8%b1%d8%ac%db%8c/