اتحادیه اروپا خواهان “نقش مثبت ایران” در حل بحران یمن شد

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، سخنگوی اتحادیه اروپا در گفت و گو با اسکای نیوز عربی گفت: ما برای رسیدن به توافقی که به جنگ یمن پایان دهد تلاش می کنیم. ایران هم باید نقش مثبت برای پایان دادن به بحران یمن ایفا کند.

وی همچنین بدون اشاره به حملات چندساله عربستان و امارات به یمن و نقش مخرب اروپایی‌ها در این بحران مدعی شد: اقدامات حوثی های یمن امنیت منطقه را تهدید می کند.

جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید داشته است که خواستار حل بحران یمن از طریق راه حل سیاسی و مسالمت آمیز بوده و از همان ابتدا طرح هایی برای حل این بحران و پایان دادن به جنگ پیشنهاد داده است.

اخیرا سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص تحولات اخیر مرتبط با یمن اظهار داشت: محاصره و حملات نظامی راه حل بحران یمن نیست و اینگونه اقدامات به افزایش دامنه تنش در منطقه می انجامد. ایران همواره از ابتکار راه حل سیاسی مبتنی بر پایان پذیرفتن محاصره مردم این کشور، پایان جنگ، عدم مداخله در امور داخلی یمن و حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی این کشور حمایت کرده و بر جلوگیری از تشدید فاجعه انسانی در این کشور تاکید می نماید.

خطیب زاده، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید داشته است راه حل هیچ یک از بحران های منطقه ای توسل به جنگ و خشونت نیست و تنها در فضای آرام و دوری از استمرار تنش و چرخه خشونت است که می توان به استقرار صلح و ثبات در منطقه امیدوار بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه مسایل یمن یک امر یمنی است، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری و مشارکت در هرگونه ابتکاری که به پایان یافتن جنگ هفت ساله یمن بینجامد تاکید کرد.

https://scrapper.ir/20/01/2022/%d8%a7%d8%aa%d8%ad%d8%a7%d8%af%db%8c%d9%87-%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%be%d8%a7-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%87%d8%a7%d9%86-%d9%86%d9%82%d8%b4-%d9%85%d8%ab%d8%a8%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86/