آمادگی وزارت علوم برای توسعه اکوسیستم نوآوری و جهش تولید

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل در نشست با رئیس هیات عامل صندوق نوآوری با بیان اینکه افزایش دانایی و استفاده از علم و فناوری برای رونق تولید با ارائه آسانسوری امکانپذیر نیست، بلکه تدریجی و پلکانی است، گفت: یکی از ویژگی‌های عالمان، انتخاب کوتاه‌ترین مسیر برای رسیدن به اهداف است. در این راستا صندوق نوآوری با خوش‌فکری و اقدامات نوآورانه این مسیر ۲۰ ساله را در سه سال طی کرده که جای تقدیر دارد. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راهکارهای توسعه فناوری در کشور، اظهار کرد: در زمینه استفاده از علم و فناوری برای رونق تولید دو دیدگاه وجود دارد؛ یکی رفع موانع موجود از سر راه توسعه ایده‌ها و دیگری تولید و پرش از موانع که هر دو عامل مهم هستند و باید برای آن راهکارهایی اندیشید.

وزیر علوم افزود: برای اینکه کشورمان از شخصیت علمی و فناوری جامعی برخوردار باشد، باید به دنبال چاره باشیم تا نخبه، استاد یا دانشجوی ما در شهر خودش بماند و اطمینان داشته باشد که می‌تواند ایده‌های نوآورانه و فناورانه را مطرح کند و برای توسعه و تجاری‌سازی آن از خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی بهره‌مند شود و نیازی به مراجعه به تهران یا هر شهر دیگری برای استفاده از این خدمات نیست. در عین حال ارائه خدمت گرنت و راه‌اندازی طرح‎های بین دانشگاهی نیز می‎تواند به این مهم کمک کند. این کار توزیع عادلانه امکانات در سراسر کشور است. هرجا عدالت نباشد، سیستم به مرور با مشکل مواجه شده و طرح‌ها به شکست می‌انجامد. 

دکتر زلفی‌گل در ادامه با اشاره به وجود بیش از ۶۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور، گفت: برای زایش هرچه شرکت‌های دانش بنیان باید فکر جدید و برنامه خوبی داشته باشیم تا در این حوزه، یک هم‌افزایی شکل بگیرد.

وی در ادامه با اشاره به موضوع تامین مالی جمعی طرح‌های دانش‌بنیان و فناور، حمایت‌های مردمی از ایده‌های تولیدی در کشور را امری مهم و پسندیده عنوان کرد و گفت: برای این حمایت بهتر است از پتانسیل صداوسیما استفاده شود. باید این مسئله به مردم القا شود که هر یک ریالی که در قلک حمایت از ایده‌های نخبگان ذخیره می‌کنند، به تولید و اشتغال بیشتر فرزندانشان منجر خواهد شد و در نهایت این کار باعث ماندگاری نخبگان و جوانان نخبه و فناور در کشور می‌شود. 

به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی وزیر علوم در ادامه با اشاره به توسعه صندوق‌های پژوهش و فناوری در کشور به عنوان یکی از برنامه های موفق و قابل تقدیر صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: این توسعه منجر به عدالت در توزیع تسهیلات و خدمات صندوق نوآوری به اکوسیستم فناوری در سراسر کشور شده است.

دکتر زلفی‌گل در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه طرح‌های کلان ملی، دنیای علم را متحول می‌کند، به حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی از طرح‌های کلان ملی در کشور اشاره کرد و آن را قابل تقدیر دانست.

وی همچنین فروش و بازاریابی محصولات دانش بنیان را مورد اشاره قرار داد و گفت: بخش مهمی از توسعه فروش شرکت‌های دانش‌بنیان حاصل تلاش‌های صندوق نوآوری و شکوفایی است.

آمادگی وزارت علوم برای توسعه اکوسیستم نوآوری و جهش تولید