بی‌نیازی از واردات فرآورده‌های پیشرفته دارویی به همت 402 شرکت دانش‌بنیان

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، شرکت‌هایی که با به‌کارگیری توانمندی‌های دانشی و تخصصی خود توانسته‌اند بخش بزرگی از نیازهای داخلی را تامین و با ورود به عرصه‌های مختلف فناورانه، به توسعه علمی و اقتصادی کشور کمک کنند. یکی از این حوزه‌های راهبردی که بومی‎سازی آن بسیار اهمیت دارد، دارو و فرآورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان است.

میدانی بکر با بازاری وسیع که پیش از این چرخش اقتصادی آن به واردات وابسته بود اما در چند سال اخیر با ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به این حوزه، تامین نیازها به متخصصان داخلی سپرده شد تا با استفاده از توان دانشی خود، زمینه خودکفایی کشور در این زمینه را فراهم کنند.

این کار با حمایت مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از 301 شرکت دانش‌بنیان نوع 2، 89 شرکت دانش‌بنیان نوع 1 و 12 شرکت دانش‌بنیان نوع 3 روند پرشتاب‌تری گرفته است. محصولاتی چون «سیستم‌های اندازه‌گیری هسته‌ای»، «قرص، کپسول، شربت، اسانس، عصاره و بسته‌بندی دمنوش گیاهان میوه‌ای»، «مکمل دارویی ضد سرطان به دست آمده از شیر، گوشت و شیر غنی شده با ایزومرهای مختلف ضد سرطان و دوف پروبیوتیک»، «داروی خوراکی شیمی درمانی»، «طراحی و ساخت و تولید تجهیزات و لوازم پزشکی و بیمارستانی و آزمایشگاهی» و «طراحی و ساخت تجهیزات و قطعات در مقیاس میکرو و نانو» و غیره از جمله این تولیدات هستند.

نوآوری‌های پزشکی برای رفع شکاف‌های موجود بسیار مهم است و بازارهای نوظهور، فرصتی بی‌نظیر برای بهره‌گیری از نوآوری‌های پزشکی و سرمایه‌گذاری در مدل‌های نوین ارائه خدمات مراقبت‌های بهداشتی و سلامت به شمار می‌آیند. استفاده درست از این نوآوری‌ها و توانمندی‌ها به همت مدیران و بخش‌های دولتی برمی‌گردد.

 


بی‌نیازی از واردات فرآورده‌های پیشرفته دارویی به همت 402 شرکت دانش‌بنیان