خیز “مدرسه‌سازی در سایه خیران” به برکت انقلاب اسلامی

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سرعت مدرسه‌سازی در کشور پس از سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی مورد توجه است و به گفته مسئولان دست‌اندرکار در این حوزه، قبل از انقلاب سرانه فضاهای آموزشی در کشور 1.5 متر مربع بود که هم‌اکنون به 5.2 مترمربع رسیده است البته این درحالی است که جمعیت دانش‌آموزی رشد داشته است.

البته نمی‌توان نقش پررنگ خیران مدرسه‌ساز را در حوزه پاسخ به کمبود مدارس نادیده گرفت چرا که در تمام سال‌های پس از انقلاب اسلامی این خیران مدرسه‌ساز بودند که پررنگ‌تر از دولت در این عرصه نقش‌آفرینی کردند و ماحصل این شد، در طول 23 سال از عمر جامعه خیرین مدرسه‌ساز، حدود 30 درصد مدارس کشور توسط خیرین ساخته شده است.

رقم تعهدات خیرین برای مدرسه‌سازی از 169 میلیارد ریال در جشنواره اول به رقم 33352 میلیارد ریال در جشنواره 23 امسال رسیده است.

مدرسه , مدارس فرسوده ,

در طول سالیان گذشته، بارها به آمار 30 درصدی مدارس فرسوده و نیازمند تخریب و بازسازی اشاره شده است البته سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور معتقد است که این آمار را به 19.5 درصد کاهش داده است.

این رقم پیشتر 70 درصد بود که با رایزنی و تعامل با دولت بیش از 4 میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی به احداث مدارس اختصاص یافت و طی یک دوره 10 تا 11 ساله از سال 1384 تا 1395 بیش از نیمی از مدارس ایمن‌سازی و بازسازی شدند.

حذف مدارس خشت و گلی از سایر اقدامات انجام شده است و به گفته مسئولان نوسازی مدارس، در حال حاضر هیچ مدرسه خشت و گلی در کشور نداریم.

همچنین جایزه بین‌المللی دو سالانه سازمان ملل موسوم به جایزه ساساکاوا در حوزه کاهش خطرات ناشی از حوادث طبیعی به سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس جمهوری اسلامی ایران در سال 96 اهدا شد.جایزه دوسالانه ساساکاوا به سازمان‌هایی تعلق می‌گیرد که موثرترین اقدامات را برای کاهش تلفات انسانی در برابر خطرات حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، سونامی و سایر حوادث طبیعی انجام داده‌اند.

البته در کنار تمام پیشرفت‌ها در حوزه مدرسه‌سازی و مشارکت گسترده خیران در این عرصه همچنان برخی کمبودها وجود دارد به عنوان مثال در کلان‌شهری مانند تهران از یک سو بیشترین آمار مدارس فرسوده وجود دارد و از سویی دیگر به علت افزایش جمعیت دانش‌آموزی نیازمند ساخت مدارس جدید  است؛ بازسازی 22 هزار و 500 کلاس درس فرسوده تهران به بودجه‌ای بیش از 6 هزار میلیارد تومان نیاز دارد.

کلاس‌های درس کانکسی و سنگی نیز یکی دیگر از معضلات است و 4 هزار مدرسه سنگی و 4 هزار مدرسه کانکسی، استانداردهای آموزش و یادگیری را به حداقل‌ترین شکل ممکن رسانده است.

خیز دوباره مدارس برای تعطیلی کامل آموزش حضوری!
شفاف‌سازی شهریه مدارس غیردولتی با “مدرسه شیشه‌ای”
آموزش و پرورش از پذیرش مسئولیت بازگشایی مدارس سر باز می‌زند؟!
اختیاری بودن حضور دانش‌آموزان در مدارس برداشت اشتباهی است
تقلای مدارس دولتی برای حفظ بقا/ مسیر تعارض منافع باید با قوانین بسته شود

خیز “مدرسه‌سازی در سایه خیران” به برکت انقلاب اسلامی