پیام تسلیت نهادها و شخصیتهای دینی در پی درگذشت حضرت آیت الله صافی

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، شب گذشته انتشار خبر رحلت حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی مرجع عالیقدر تقلید، جهان اسلام و تشیع را به سوگ نشاند. در پی رحلت این عالم ربانی نهادها و شخصیت‌های دینی و سیاسی در پیام‌هایی جداگانه درگذشت این مرجع عالیقدر را به ساحت مقدس حضرت ولی عصر (عج) و مراجع عظام، علما و اساتید و فضلای حوزه‌های علمیه، و بیت عالیقدر ایشان و عموم شیعیان و مسلمانان جهان تسلیت گفتند.

پیام تسلیت مشترک جامعه مدرسین، شورای عالی حوزه و مدیریت حوزه‌های علمیه

بسم‌الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال جانسوز فقیه عالیقدر و شیخ المراجع حضرت آیت‌الله العظمی آقای حاج شیخ لطف‌الله صافی گلپایگانی قدس الله نفسه الزکیة مصیبت جانکاهی است و غم بزرگی بر جان حوزه‌های علمیه و ملت ایران و مسلمانان نشاند.

آن فقیه عالیقدر از طهارت نفس و صفای باطن ویژه ای برخوردار بود و در علوم حوزوی و فقه اهل بیت علیهم السلام در قله‌های بلند قرار داشت و عمر شریف خود را در اعتلای اسلام و ترویج معارف الهی و اهل بیت علیهم السلام سپری کرد و همواره در خدمت به مردم شریف و نصح و خیرخواهی پیشگام و در مسیر نهضت و انقلاب اسلامی و همراهی امام را حل قدس سره و رهبری معظم مدظله نورافشانی می‌کرد،

آن مرجع گرانمایه از فضیلت‌های اخلاقی والا و بیشمار برخوردار بود و الگوی حسن اخلاق و فروتنی و اخلاص و نصح و اشفاق بشمار می‌آمد و مجلس او الهام بخش و بیدار کننده بود و افزون بر منزلت علمی و اخلاقی و میراث علمی ماندگار از ایشان، اندیشه اجتماعی و سیاسی و اطلاعات و آگاهی‌های اجتماعی و سیاسی و بین‌المللی ایشان ستودنی بود، ارتحال این فقیه و مرجع عظیم الشأن را به حضرت ولی عصر ارواحنا فداه، رهبری معظم مدظله، مراجع عظام دامت برکاتهم، بیت معظم آن مرجع عظیم الشأن رضوان الله تعالی علیه، بیت مرحوم آیت‌الله العظمی گلپایگانی قدس سره و دیگر بیوت وابسته و حضرات آقازادگان مکرم، حوزه‌های علمیه، شاگردان و علاقمندان آن مرحوم و عموم ملت ایران و مسلمانان جهان تسلیت می‌گوئیم و حوزه‌های علمیه تا پایان این هفته تعطیل اعلام می‌شود.

بر روح پاک آن فقید سعید درود می‌فرستیم و سلامت و عزت مراجع عظام و رهبری معظم دامت برکاتهم و ملت بزرگ ایران و مسلمانان و شیعیان را از خداوند متعال خواستاریم.

آیت الله هادوی تهرانی

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انما یخشی الله من عباده العلماء (فاطر، ۲۸)

ارتحال شیخ الفقهاء و المجتهدین، استوانه تقوا و پارسایی، تندیس اخلاص و صفا، آموزگار بزرگ عشق به آل الله علیهم السلام، مرجع والامقام حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ لطف الله صافی گلپایگانی (رحمة الله علیه) را به حضور مقدس قطب عالم امکان ولی الله الأعظم امام زمان عجل الله فرجه الشریف و مراجع بزرگوار اسلام و مقام معظم رهبری دامت برکاتهم و تمام حوزه‌های علمیه و مردم مسلمان در سراسر جهان تسلیت عرض می‌کنم.

بی شک افول این ستاره درخشان فقاهت و تقوا از آسمان پر ستاره حوزه‌های علمیه، ثلمه ای است که چیزی آن را جبران نمی‌کند.

آن بزرگوار عمری را در دفاع از ساحت مقدس اهل بیت علیهم السلام و عشق به امام زمان عجل الله فرجه الشریف به ساده زیستی و پارسایی گذراند و الگوی ماندگار برای همگان به ویژه عالمان دین و بالأخص زعمای مسلمین بود.

عمر طولانی و پربرکت این سرباز بی بدیل امام زمان عجل الله فرجه الشریف سراسر تلاش برای اسلام و مسلمین بود. دلداده ی اهل بیت علیهم السلام و دلسوز شیعیانشان بود و تا آخرین نفس بر این صراط مستقیم مشی کرد.

این جانب ضمن تسلیت مجدد این ضایعه اسفناک به حضور مقدس امام زمان عجل الله فرجه الشریف و تمامی مراجع عظام تقلید و مقام معظم رهبری (دامت برکاتهم) و علما و فضلا وطلاب حوزه‌های علمیه به ویژه خانواده آن مرجع عظیم الشأن و بالأخص فرزند برومند ایشان استاد بزرگوار، جناب مستطاب آقای حاج شیخ محمدحسن صافی (زید عزه) و داماد گرانقدرشان استاد معظم جناب آقای کریمی جهرمی دام ظله، برای آن فقیه پارسا و دانشمند بی نظیر هم نشینی با محمد و آل محمد (علیهم السلام) و برای تمام بازماندگان و علاقمندان ایشان صبر جمیل و اجر جزیل از درگاه ایزد بی بدیل خواستارم.

آیت الله علی اکبر رشاد

باسمه تعالی

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

خبر ارتحال مرجع عالی‌شان شیعه، مدافع غیورحریم اهل بیت عصمت (س) و شیدای ساحت قدسی حضرت بقیت الله الاعظم (عج)، آیت‌الله العظمی حاج شیخ لطف الله صافی گلپایگانی (طاب ثراه) مایه‌ی تالّم و تأسف عمیق گردید. این فقیه عظیم‌الشان تربیت یافته‌ی محضر اساطین فقه و معرفت عصر حاضر همچون آیت الله بروجردی، آیت الله گلپایگانی، حضرت امام خمینی (قدس الله اسرارهم) بود و خود نیز شاگردان فاضل و برجسته‌ای را تربیت کرد.

سراسر عمر زاهدانه و پربرکت آن راحل رستگار، در خدمت به اسلام و ترویج تعالیم نورانی اهل بیت (س) و تسدید اساس حوزه‌های علمیه و غمخواری مسلمین و ملت بزرگ ایران اسلامی سپری شد.

آن عالم ربانی در تمام مراحل انقلاب اسلامی همراه نهضت امام خمینی بود و از پشتوانه‌های معنوی نظام جمهوری اسلامی و ناصح مشفق مسؤولان کشور بشمار می‌رفت.

اینجانب این ضایعه‌ی مولمه را، به محضر مبارک حضرت بقیّت الله (ارواحنا له الفداء)، رهبر فرهمند انقلاب اسلامی و سایر مراجع تقلید (ادام الله أظلالهم)، نیز حوزه‌های علمیه‌ی شیعه (صانها الله عن الحدثان) و بیت بزرگ گلپایگانی، بخصوص فرزند فاضلش صدیق قدیم آیت الله حاج حسن‌آقا صافی تسلیت عرض کرده، از بارگاه بلند باری برای آن فقیه فقید رفعت رتبت در جوار الهی، و برای وابستگان و دلبستگانش، صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارم. تغمده الله بواسع رحمته و أسکنه فسیح جنانه و حشره مع اولیائه.

به احترام ارتحال این مرجع مکرم، کلیه دروس حوزه علمیه استان تهران تا آخر هفته تعطیل خواهدبود.

آیت الله کاظم قاضی زاده

بسم‌الله الرحمن الرحیم

مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضی‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدِیلاً

روح بلند شیخ المراجع فقیه اهل البیت (علیهم السلام) حضرت آیه الله العظمی صافی گلپایگانی (قدس سره) به ملکوت اعلی پیوست.

او که بیش از سی سال از عمر با برکتش همراه با مرجعیت و زعامت حوزه‌های علمیه سپری شد، همواره زبان گویایی برای بیان آموزه‌های اسلامی و بیان مصالح امت اسلامی بود و با روشن بینی و مهربانی به تشویق فعالیت‌های دینی و اجتماعی و انکار ناراستی‌های فکری و عملی می‌پرداخت. آثار علمی پر شمار و متنوع او معرف شخصیت و دغدغه‌های فکری و دفاع او از مکتب اسلام رحمانی و تشیع علوی است و حضور علمی مقتدرانه اش در شورای نگهبان در سالهای نخستین انقلاب موجب وزانت آن مجموعه و آرای فقهیش موجب اتقان بیشتر قوانین شد. او به حق بر استقلال حوزه‌های علمیه تاکید داشت و در جهت صیانت از حوزه‌های علمیه و بالندگی آن تلاش وافر نمود. دلسوزی او برای محرومان و مردم رنجدیده کشورمان، او را به نصیحت و خیر خواهی حاکمیت وامیداشت و در دیدارهای آخرینش با مسؤولان نظام لزوم گسترش ارتباط با کشورهای جهان در جهت بهبود وضع اقتصادی مردم را یاد آور شد.

رحلت آن فقیه ربانی را به ولی الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف و مراجع معظم و حوزه‌های علمیه و ارادتمندان و مقلدان و خاندان معظمش تسلیت می گویم و برای روح آن فقیه سترگ حشر با اولیای معصوم را از درگاه خدای منان طلب می‌کنم.

مجمع جهانی شیعه شناسی

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الذین تتوفیهم الملائکه طیبین یقولون سلام علیکم ادخلوا الجنه بما کنتم تعملون.

قلب تپنده مرجعی بیدار و آگاه، شیخ الفقهاء العظام، و سنگربان شجاع و غیور مکتب حیات بخش تشیع و عاشق دلباخته و مدافع حریم اهل بیت عصمت و طهارت، علیهم السلام، از حرکت ایستاد و روح بلندش به ملکوت اعلی پیوست. و جهان شیعه را داغدار فقدان وجود نازنینش کرد.

آیت الله العظمی حاج شیخ لطف الله صافی گلپایگانی در بیان حق زبانی گویا و در دفاع از ولایت اهل بیت و احکام الهی و حمایت از مردم شخصیتی یگانه و ممتاز بود.

آن مرجع عظیم الشان دلباخته حقیقی حضرت ولی الله الاعظم، ارواح العالمین له الفداء، و زعیمی خردمند و استادی فرزانه برای حوزه‌های علمیه بود.

کارنامه درخشان و همیشه ماندگار و پرافتخار این مرجع عالیقدر، مشحون از کمال تعلیم و تعلم و تحقیق و تألیف و شاگرد پروری وراهبری و نصیحت و خیرخواهی برای کیان اسلام و تشیّع و دلسوزی مشفقانه برای توده‌های مردم و هدایتگری راهبردی برای دولت‌ها و مدیران نظام بود.

دردمندانه و با دریغ و افسوس فراوان، این ضایعه مولمه و ثلمه ی جبران ناپذیر را به پیشگاه حضرت بقیت الله الاعظم، عجل الله تعالی فرجه الشریف و حوزه‌های مبارکه علمیه و مراجع عظام تقلید و مقام معظم رهبری و مردم شریف ایران و شیعیان جهان و دوستداران نهاد عالی مرجعیت شیعه در همه نقاط جهان، و به خاندان رفیع و با جلالت آن مرجع راحل، و بخصوص به حضرت آیت الله استاد حاج شیخ حسن صافی گلپایگانی و اعضای بیت و دفتر معظم له تسلیت عرض نموده و تعالی درجات روح مطهر و زکیّه آن راحل عزیز را از خداوند متعال مسئلت می‌نمائیم.

آیت پیمان
دبیرکل مجمع جهانی شیعه شناسی
و مدیر مسئول شورای دین پژوهان کشور

آیت الله محسن فقیهی

بسم‌الله الرحمن الرحیم

وَبَشِّرِ الصَّابرِینَ الَّذینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ
إِذَا مَاتَ اَلْمُؤْمِنُ اَلْفَقِیهُ ثُلِمَ فِی اَلْإِسْلاَمِ ثُلْمَةٌ لاَ یَسُدُّهَا شَیْءٌ

روح بلند بقیة‌السلف فقهای شیعه، بزرگ‌پاسبان مذهب حقۀ جعفری، مرجع آزاده حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ لطف‌الله صافی گلپایگانی (أعلی الله مقامه الشریف) به ملکوت اعلی پیوست. آن مرحوم، فقیهی محقق و مدقق، مرجعی راستین، عالمی مردم‌دار و مدافع ثابت‌قدم حریم ولایت و حوزه‌های علمیه بود که سراسر عمر بابرکت خود را صرف ترویج مذهب و تربیت شاگردان فراوان کرد.

اینجانب فقدان آن استوانۀ سترگ را به آستان حضرت صاحب‌الأمر بقیة‌الله الأعظم (عجل الله تعالی فرجه)، حوزه‌های علمیه، عموم شیعیان و ملت ایران و آقازادگان و وابستگان بیت آن فقیه والامقام تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم. از خداوند متعال برای روح سترگ آن مرجع وارسته طلب آرامش و سکینه و برای بیت بزرگوارشان صبر و تسلی آرزو دارم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه

بسم‌الله الرحمن الرحیم

إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَةِ

خبر ارتحال آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی مرجع تقلید، فقیه بزرگ و تأثیرگذار معاصر موجب تالم و تأثر خاطر این جانب شد.

آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی عالم ربانی و مجتهد بزرگ دوران ما بود که در تفقه و تحقیق و تألیف و همچنین تعلیم و تربیت عالمان علوم دینی ید طولایی داشت.

این مرجع تقلید بزرگ شیعه همواره از ارکان رشد و بالندگی حوزه علمیه محسوب می‌شد و عمر شریف خویش را در راه تدریس و تحقیق و تألیف آثار گرانسنگ گوناگون فقهی، کلامی و حدیثی صرف کرد و هیچ گاه از مجاهدت در این زمینه باز نماند.

اکنون که در آستانه چهل و سه سالگی انقلاب اسلامی هستیم با مرور زندگی شرافتمندانه آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی درمی‌یابیم که این یار امام و رهبری علاوه بر اعتلا و ارتقای حوزه علمیه در دوران مسئولیت خود در شورای نگهبان و مجلس خبرگان نیز منشأ برکات زیادی برای نظام جمهوری اسلامی بوده‌اند.

این جانب فقدان این عالم بی‌نظیر جهان اسلام را به مقام معظم رهبری، جامعه بزرگ علمای حوزه علمیه و شاگردان و بازماندگان محترم ایشان تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و رحمت واسعه طلب می‌کنم.

در حال تکمیل است…

پیام تسلیت نهادها و شخصیتهای دینی در پی درگذشت حضرت آیت الله صافی