فیلم// پیروزی انقلاب نفسی تازه در کالبد “پیوند عضو”/ ذخیره ارزی ۲۵۰۰۰۰ میلیاردی نتیجه فتوای امام راحل

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ پیروزی انقلاب اسلامی ایران باعث پیشرفت‌های چشمگیری در حوزه سلامت شده و این پیشرفت‌ها ایران را در بسیاری از عرصه‌های پزشکی سربلند کرده است. 

درخشش نام ایران در عرصه‌های بین‌المللی در زمینه پیوند اعضا، نتیجه‌ فتوای تاریخی بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی، روحیه ایثارگرانه مردم کشورمان و پیشرفت‌های علمی در حوزه پزشکی است.

در 31 اردیبهشت 1368، اولین فتوای مجاز بودن پیوند از اعضای افراد مرگ مغزی از سوی امام خمینی(ره) صادر شد که یکی از بزرگترین نقاط عطف تاریخ نظام سلامت در 4 دهه اخیر بوده است.

تا پیش از این فتوا، افرادی که نیازمند پیوند عضو بودند باید چندین هزار دلار هزینه می‌کردند تا پس از اعزام به کشورهای خارجی، تحت عمل جراحی پیوند قرار بگیرند‌، در حالی که در سال‌های اخیر و با خودکفایی ایران در پیوند اعضا، 70 هزار نفر از بیماران نیازمند پیوند، دوباره به زندگی بازگشتند و حدود 250 هزار میلیارد تومان ارز درکشور ذخیره شد.

دکتر امید قبادی، نایب‌رئیس هیئت مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان دستاوردهای ایران در زمینه پیوند عضو در سال‌های پس از پیروزی اتقلاب را روایت می‌کند.

اهدای عضو , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , امام خمینی ,

نخستین پیوند سلول بنیادی قرنیه در مراکز درمانی نیروهای مسلح
انتقال هوایی قلب پیوندی از رشت به تهران
انجام موفقیت‌آمیز پیوند قلب انتقالی از رشت به تهران
پیوند قلب خوک به انسان!

 

 
 

فیلم// پیروزی انقلاب نفسی تازه در کالبد “پیوند عضو”/ ذخیره ارزی ۲۵۰۰۰۰ میلیاردی نتیجه فتوای امام راحل