نقش ویژه یک فرمانده در مهندسی جنگ به روایت سردار فتح‌الله جعفری

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، سردار فتح‌الله جعفری در یادداشتی با اشاره به درگذشت مهندس مهدی ورشابی می‌نویسد: «مهندس مهدی ورشابی از بنیانگذاران مهندسی جنگ جهاد سازندگی در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و دوران دفاع مقدس است. این جهادگر فداکار و مخلص جبهه‌های جنگ روز یکشنبه ۷ آذر۱۴۰۰ آسمانی شد و روح پاک و مخلص‌اش به شهدای هم‌رزم‌اش سیدتقی رضوی، محمد طرحچی، حسین ناجیان، و شهدای عزیز پیوشت این خبر برای هم‌رزمان حاج مهدی، فرماندهان سپاه، ارتش، جهاد تلخ بود و یکی از هم‌رزمان کار آمد و مؤثر در جنگ را از دست داده‌اند. در آغازین روزهای جنگ مهندس مهدی ورشابی وارد جنگ شد.

وی در عملیات «نصر» در ۱۵ دی ماه ۱۳۵۹ حضور داشت و شاهد شهادت فرزندان انقلاب در ۱۶ دی بود، همین حضور باعث شد در۲۰ دی ماه ۱۳۵۹ به اتفاق سیدتقی رضوی و محمد طرحچی از سوی حسن باقری به گلف اهواز، ستاد فرماندهی عملیات سپاه دعوت شوند. حسن باقری در آن جلسه تجربه عملیات نصر را گفت و با تاکید به این سه برادر جوان جهاد گفت ما در عملیاتها نیاز به تثبت خط داریم و این تثبت به دست شماست! ما وقتی در عملیات خط دشمن را شکستیم و تا هدف نهایی در طرح پیشروی کردیم، شما برایمان خاکریزبزنید، آن موقع است نیروهای ما تا تثبیت خط در مقابل ضد حمله‌های دشمن بعثی مقاومت می‌کنند.

این آغاز یک حرکت جدید و یک استراتژی در اداره جنگ بود. اولین منطقه‌ای که این نظر عملی شد در عملیات امام علی(ع) در تپه‌های الله‌اکبر بود. پس از موفقیت عملیات و شکست دشمن، محاصره تیپ ۳۵ زرهی ارتش بعث عراق سیدتقی رضوی، محمدطرحچی، مهدی ورشابی، یدالله شمایلی، محمدفروزش و شهشهانی با دیگر جهادگران شجاع به صحنه آمدند و در غرب تپه‌های الله‌اکبرخاکریزی از دامنه رمل‌ها در شحیطیه تا کرخه و از کرخه تا نیسان ایجادکردند و این شد خط تثبیت شده عملیات امام علی(ع) و غرب سوسنگرد و تا آخر جنگ این امتیاز بزرگ حاصل تفکری صحیح به تثبیت خطوط دفاعی ما کمک کرد.

نقش ویژه یک فرمانده در مهندسی جنگ
مرحوم مهدی ورشابی

پس از آن درعملیات فرمانده کل قوا این تجربه تکرار شد و محمدطرحچی و مهدی ورشابی خاکریزی از کارون تا هور شادگان را ایجاد کردند که دشمن بعثی هفت روز به این خاکریز حمله کرد و رزمندگان دلیر و مقاوم در پشت خاکریر مردانه تا تثبیت ایستادند و ۱۱۰ شهید و صدها مجروح داشت اما خاکریز سقوط نکرد. تثبت خط به معنی موفقیت عملیات است تا دشمن مایوس و نا امید تن به خط دفاعی بدهد. اما ایجاد کانال سلمان، سدبندهای آن، جاده وحدت در آبادان، جاده کمربندی حمیدیه، ایجاد خاکریز در مناطق جنوب حمیدیه و سوسنگرد در تیر و مرداد و شهریور۱۳۶۰ درکارنامه پر افتخار جهادگران و مهدی ورشابی است.

درعملیات غرب الله‌اکبر در۱۱ شهریور۱۳۶۰ خاکریز دفاعی غرب شحیطیه را احداث کردند، روز ۱۲ شهریور۱۳۶۰ که خاکریز خط دفاعی تکمیل شده بود، هنگام نماز ظهر در صف نماز جماعت آنها گلوله‌ای فرود آمد و محمد طرحچی به شهادت رسید و مهدی ورشابی به شدت مجروح و به کما رفت. تصور می‌رفت که آقامهدی هم شهید شده؛ ولی حرکت پلکهایش او را راهی بیمارستان کرد. در حالی که فرماندهان از وضع بحرانی مهندس مهدی ورشابی نگرانی بودند ناگهان درآستانه عملیات فتح‌المبین وارد جبهه‌های جنگ شدند درحالی که هنوز جراحات ناشی از همان مجروحیت را داشتند.

مهدی ورشابی نقش مؤثری درجبهه «رقابیه» در عملیات «فتح‌المبین» داشت و در پایان فتح‌المبین از دهم فروردین آمادگی حضور در محور خرمشهر خود را به منطقه رساندند و در عملیات بیت‌المقدس نقش خود را ایفا کردند، در عملیات رمضان و آن گرمای شدید بخش زیادی از خاکریزهای عملیات توسط مهدی و همرزمنشان انجام شد. یکی از همان روزهای آبان ۱۳۶۱ حسن باقری فرمانده قرارگاه کربلا به مجتبی مومنیان گفت به مهدی ورشابی اطلاع بدهید به قرارگاه بیایند، آن زمان قرارگاه کربلا در تپه‌های ۲۰۲ در سنگرهای تیپ ۶۰ زرهی عراق در دامن شرقی تینه مستقر بود. وقتی مهدی ورشابی آمد، پس از احوالپرسی، حسن باقری که توانایی و تعهد آقای مهدی مظمئن بود، برای تاکید در امر مهمی از آقا مهدی پرسید شما مهندس هستید.

آقامهدی با خنده گفت برادر حسن والا اینطور میگن! حسن باقری برگه کاغذ سفیدی را برداشت و یک نقشه قرارگاه ترسیم کرد و گفت، اگر بتوانی قرارگاه خاتم‌الانبیاء را طی این نقشه‌ ظرف مدت دوهفته بسازی به شما مهندس خواهم گفت. مهدی گفت دو هفته فقط خاک‌برداری دارد. حسن باقری تکرار کرد. دوهفته! بعد از آنجا به تنگه برقازه رفتند، حسن باقری مکان و ابعاد و وضعیت جغرافیایی را برای ایشان مشخص کرد و نقشه داد و گفت دو هفته دیگر برای استقرار قرارگاه می‌آییم. مهدی هم نقشه را برداشت و رفت. وارد عمل شد و قرارگاه خاتم‌الانبیاء در تنگه برقازه را ظرف مدت دو هفته ساخت و از حسن باقری دعوت کرد که بازدید کند. پس از آن آقای حسن باقری به مهدی ورشابی می‌گفت آقای مهندس!

آقای مهدی ورشابی به همراه مسئول جهاد درقرارگاه خاتم‌الانبیاء سیدتقی رضوی نقش مؤثری درعملیات‌های والفجر مقدماتی، والفجر ۲، خیبر، بدر، بخصوص والفجر۸ و عبور از اروند، کربلا ۴ و ۵ و عملیات‌های غرب کشور با جهادگران بی ادعا، یدالله شمایلی، محمود حجتی، ابوالقاسم حجتی، بهمن قاضی، اسدالله هاشمی، سیدمحمدشهشهانی، محسن الشریف، سیدهاشم‌ساجدی، احمدکسایی، عبدالحمن جزایری، داود دانش‌جعفری، حسین عرب‌نژاد، ابوالفضل حسن‌بیگی، محمدرضاموحدیان، علی‌آبادیان، علی دلگرم، پورشریفی سید محمدلاله‌زار، حجت ملاآقایی، خلیل پرویزی، علی فارسی، صادق بابایی، مرتضی شادلو، سیدکمال کامروا، نواب و محمدتقی امانپور داشتند، جاده‌ها، خاکریزها، سیل‌بندها، پل‌ها، سرپل‌ها، آب راه‌ها، دژها، جنگ‌آب، احیاء اراضی و نوآوری درصنعت، بخشی از فعالیت‌های آنهاست. مهندس مهدی ورشابی پس از شهادت سیدتقی رضوی درقرارگاه خاتم‌الانبیاء مسئولیت مهندسی جهاد را به عهده داشتند. بعد از جنگ نیز به عنوان بازسازی مناطق جنگ زده، نقش موثری ایفا کردند که فعلا مجال بیان آن نیست و کتابی قطور از نقش و فعالیت او را می‌طلبد.
پس از جنگ از پای ننشست و در جهاد کشاورزی، مسئولیت آب و خاک، حضور مؤثر در دانشگاه دفاع ملی در جلسات تحقیقی تا آخرین روزهای حیاتش فعالیت داشت.

یادش گرامی.
 فتح‌الله جعفری ۱۴۰۰/۹/۸ »

نقش ویژه یک فرمانده در مهندسی جنگ به روایت سردار فتح‌الله جعفری