اعلام اسامی نامزدهای جشنواره «زیر چتر لبخند» تا 9 اسفند/ یوسف نیا: ایجاد فضای رقابتی از اهداف جشنواره است

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرگزاری فارس، هیات داوران جشنواره «زیر چتر لبخند» رادیو بررسی آثار راه یافته به بخش نهایی را آغاز کرده تا اسامی نامزدهای دریافت جایزه تا ۹ اسفند معرفی شوند.

مریم جلالی رئیس کاخ موزه نیاوران و از اهالی صداوسیما، سعید یوسف نیا شاعر و مدیر سابق رادیو صبا و امیرحسین مدرس مجری و نویسنده از افراد حاضر در هیات داوران جشنواره هستند. 

«سعید یوسف نیا» در گفت و گو با گزارشگر رادیو صبا درباره جشنواره «زیر چتر لبخند» گفت: جشنواره طنز رادیو گام موثری برای رسیدن به بالاترین کیفیت طنز در رادیو است، اگرچه این حرکت اولین گام است، یقینا گام موثری است. کار جشنواره در حقیقت ایجاد یک فضای رقابتی است تا  برنامه سازان با به کارگیری قوه خلاقه بتوانند برنامه هایی را  طراحی و تولید کنند که تکراری نباشد.

یوسف نیا درباره استفاده از استعدادهای کشف شده در اینگونه جشنواره‌ها در صدا و سیما بیان داشت: هنرمندان از راه‌های مختلفی جذب صدا و سیما می‌شوند، مثل دانشکده، آزمون کلاس های گویندگی، جلسات آموزشی و مسابقات گویندگی و اجرا که جشنواره هم یکی از  این راه ها است و غالبا استعداد های کشف شده بعد از آموزش های اولیه جذب صدا و سیما می شوند. من در زمان مدیریت رادیو صبا شاهد جذب استعدادهای جدیدی به عنوان گوینده و تهیه کننده در این شبکه بوده ام.

داور جشنواره زیر «چتر لبخند» درباره موفقیت شرکت کنندگان در بخش حرفه ای گفت: آثار رسیده به این بخش به طور میانگین با  امتیازی بین ۷۰ تا ۸۰ درصد توانستند در ساحت طنز جلوه گری کنند،  البته برنامه هایی موفق تر از سایر برنامه ها هم در میان آثار حرفه ای دیده می شد که با درصد بالاتری درخشیده اند.

وی درباره معیارهای ارزیابی در این جشنواره گفت: اولین و مهمترین معیار من در ارزیابی این برنامه ها این است که بدون هیچ پیش داوری ذهنی شنونده برنامه باشم، اگر از آن لذت بردم به دنبال پاسخ این سوال می‌ گردم که «چه دلیلی باعث شد من جذب این برنامه شوم؟»  پس از آن با دقتی تخصصی به دنبال نقاط قوت آن می گردم و آن وقت به تهیه کنندگی خلاقانه و صحیح، گویندگی درست و شایسته، متن عالی، موسیقی‌های به جا و ریتم مناسب  می رسم که همه این عوامل در کنار هم باعث تولید اثری جذاب و شنیدنی می شوند. 

وی افزود: این برنامه‌ها برای عامه مردم ساخته شده اند و  به قشر خاصی تعلق ندارند. اگر یک برنامه را خواص بپسندند و مردم بفهمند، یعنی این اثر، خوب است و ماندگار می شود.

سعید یوسف نیا در پاسخ این  سوال که «رادیو صبا در ایجاد لبخند و شادی مردم چقدر موفق بوده است؟» گفت: با راه‌اندازی رادیو صبا ایجاد نشاط و خنده و شادی مردم به صورت تخصصی به این شبکه رادیویی اختصاص داده شد. البته در تمام شبکه ها برنامه های شاد و طنز ساخته می شود ولی به صورت تخصصی و اینکه یک شبکه تمام همتش تولید برنامه‌های شاد و پرنشاط باشد تنها در رادیو صبا اتفاق می‌افتد.

وی در ادامه درباره بیان مسائل و دغدغه های مردم با نگاهی طنز در این شبکه گفت: ساحت طنز بیان دغدغه های مردم است به شرطی که این دغدغه ها لوث نشوند و نویسنده آنها را به سخره نگیرد و در جهت نقد دلسوزانه برنامه بسازد. در طنز، بیان دغدغه‌ ها و مشکلات مردم باید با مهربانی و بی غرض و عاری از خشونت و عصبانیت باشد.

یوسف نیا گفت: وظیفه طنز فقط بیان دغدغه های مردم نیست، طنز جلوه های دیگری هم مثل فکاهه، لطیفه، مطایبه و… دارد و گاهی لازم است، تنها با بیان یک لطیفه ساده، شادی و لبخند را به مردم هدیه داد. وظیفه رادیو صبا به عنوان یکی از مراجع مهم و تاثیرگذار طنز کشور این است که به تمام جنبه های طنز بپردازد.

وی درباره استفاده از شعر طنز در آثار رسیده به جشنواره گفت: برخی از شرکت کننده ها به خوبی از ظرفیت شعر طنز استفاده کردند و برخی نیز موفق تر بودند و با به کارگیری این ابزار با بیانی شیرین تر و موثرتر پیام خود را با  موضوعات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی  روز جامعه به گوش  مخاطب رساندند که قابل تقدیر است.

داور جشنواره زیر «چتر لبخند» درباره ارزیابی آثار رسیده به بخش مردمی گفت: نباید از شرکت کنندگان در این بخش توقع بالایی داشت ولی در کل، آثار رسیده دارای نقاط قوت زیادی هستند که قابل تقدیر است. نکته قابل توجه در این آثار این است که با شنیدن برنامه های ساخته شده در بخش مردمی احتمالا به این نتیجه می رسیم که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد ساختار و محتوای این برنامه ها تحت تاثیر برنامه های رادیویی بوده است و این یعنی شرکت کنندگان در این جشنواره علاوه بر داشتن استعداد طنز ، از شنوندگان ثابت رادیو هستند.

وی درباره موضوعات آثار رسیده به جشنواره گفت: در آثار رسیده به این جشنواره موضوعات گسترده ای  وجود دارد، از برجام گرفته تا آلودگی هوا، فوتبال، روابط خانوادگی، موضوعات اجتماعی و اقتصادی و… در مجموع طنز ، حوزه گسترده ای دارد و آثار رسیده به جشنواره موضوعات زیادی را پوشش داده است.

داور جشنواره  «زیر چتر لبخند» در پایان گفت: امیدوارم برگزاری چنین جشنواره هایی در رادیو صبا تداوم داشته باشد چرا که این جشنواره ها بستری است برای دست یابی به استعدادهای ناشناخته ای که به راحتی شناخته نمی شوند. و سخن آخر اینکه این کمترین به سهم ناچیز خود از مدیر توانمند رادیو صبا جناب آقای افتخاری و همه همکارانم در این رادیوی دوست داشتنی که بی وقفه در راه خشنود کردن مخاطبان عزیز تلاش می کنند سپاسگزارم و امیدوارم این تلاش صادقانه همچنان ادامه داشته باشد.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

اعلام اسامی نامزدهای جشنواره «زیر چتر لبخند» تا 9 اسفند/ یوسف نیا: ایجاد فضای رقابتی از اهداف جشنواره است