موکب‌های اربعین مامور آبرسانی به روستا‌ها شدند

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان‌ – یوسف افضلی گفت: نامه‌نگاری‌ها برای مقدمات کار صورت گرفته  و مسئول پروژه هم در کمیته‌ این هفته تعیین خواهد شد.

این قرارداد تفاهمنامه همکاری بین ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات و شرکت آب و فاضلاب کشور  است که در این روش با بسیج امکانات و توانمندی موکب‌های سراسر کشور و خیرین، مستقرکردن مخازن ثابت در روستا‌های هدف و تهیه خودرو‌های سیار آبرسانی، این امکان فراهم خواهد شد تا از طریق پُرشدن مخازن ثابت توسط خودرو‌های آبرسانی سیار، مردم روستا‌ها در تمام شبانه‌روز امکان برداشت آب را از تانکر‌های ثابت داشته باشند.

بر اساس این تفاهمنامه، در سال نخست اجرای این طرح که از دی ماه ۱۴۰۰ شروع شده و تا دی ماه ۱۴۰۱ به پایان می‌رسد، ۱۰ درصد روستا‌ها تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت و بر اساس نتایج حاصله از اجرای طرح در سال اول برای مابقی روستا‌ها در سال‌های آینده برنامه‌ریزی خواهد شد.

به گفته مجید نامجو جانشین رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات، موکب‌های اربعینی و خیران زیر نظر ستاد توسعه و بازسازی عتبات با رقمی معادل ۹۰ میلیارد تومان، قرار است طرح آبرسانی به روستا‌هایی که با تانکر سیار آبرسانی‌می‌شوند را بر عهده گیرند.

سال گذشته موکب‌های اربعینی در قالب پویش مهر حاج قاسم و با بودجه ۴۰ میلیارد تومانی که توسط مردم و خیران تامین شد کمک‌های مومنانه، خدمات بهداشتی و تامین اقلام ضروری خانوار‌های محروم در سراسر ایران را اجرا کردند.

یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم این بود که در یک مدت زمان کوتاه بتواند روستا‌های فاقد آب شرب را از این نعمت بهره‌مند کرده و میزان برخورداری را از ۷۵ درصد به بالای ۹۰ درصد ارتقا دهد.

به همین منظور مرکزی تحت عنوان جهاد آبرسانی زیر مجموعه شورای جهاد آبرسانی متشکل از نخبگان صنعت آب کشور، خیرین و گروه‌های جهادی تاسیس شد که با راهبری این شورا در اول دی ۱۴۰۰، قراردادی با ۳۱ مرکز آبفای کشور و قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) برای آبرسانی به ۷۱۰۰ روستا طی سه سال امضا شد.

این طرح برای نخستین بار به ابتکار شهید قاسم سلیمانی در زلزله ۱۳۹۷ کرمان اجرا شد که در آن با توجه به فراخوان سردار سلیمانی، بعد از اتمام مراسم اربعین، موکب‌ها به کمک زلزله زدگان این استان رفته و امکانات سرمایه‌ای اربعین را با کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده گسیل دادند.

همچنین این کمک‌ها در اوایل سال ۱۳۹۸ به سوی استان‌های سیل‌زده سرازیر و با توزیع کمک‌های معیشتی، طبخ و توزیع غذای گرم و کمک‌هایی نظیر پوشاک و وسایل خانگی در آن مناطق اقدام شد.


بیشتر بخوانید

افزایش ایستگاه‌های پروازی برای سفر به سوریه


https://scrapper.ir/17/01/2022/%d9%85%d9%88%da%a9%d8%a8%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b9%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%a7%d9%85%d9%88%d8%b1-%d8%a2%d8%a8%d8%b1%d8%b3%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d8%b1%d9%88%d8%b3%d8%aa/