نهضت ملی قرآن خوانی در جشنواره قرآنی صد، آغاز به کار کرد

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن؛ افتتاحیه رادیویی جشنواره قرآنی ۱۰۰ با هدف گسترش فرهنگ ساده خوانی در جهت افزایش هرچه بیشتر انس مردم با قرآن کریم با حضور مدیر شبکه رادیویی قرآن، منصور قصری زاده برگزار شد.

قصری زاده مدیر شبکه رادیویی قرآن گفت: افتتاحیه جشنواره صد در این روز فرخنده را به فال نیک گرفته و خداوند بزرگ را شاکریم که توفیق برگزاری این جشنواره نصیب ما شد. انشا الله بتوانیم ارتباط بین قرآن صامت و ناطق را در این جشنواره افزایش داده و با بهره گیری از حضور ارجمند مخاطبان این شبکه رادیویی، برای رونق قرآن و فرهنگ قرآنی گام‌های مؤثری برداریم.

احمدی سرپرست گروه اطلاع رسانی و محافل رادیو قرآن و دبیر جشنواره رادیویی صد گفت: این جشنواره با مساعدت همه همکاران رادیو قرآن به ویژه مدیر محترم این شبکه با هدف عمومیت بخشیدن به قرائت قرآن کریم برگزار می‌شود. این جشنواره شامل دو بخش می‌باشد. بخش اول با عنوان صد دانه یاقوت ویژه کودکان زیر ده سال که شامل بخش‌های نمایشی و حضور کاراکترهای محبوب کودکان است. در این بخش در قالب نمایش از کودکان می‌خواهند تا قرآن را تلاوت نمایند. کودکان زیر ده سال علاقمند برای حضور در این برنامه می‌توانند با کمک والدین خود قرآن را در صد ثانیه به زبان ساده تلاوت نموده و به این برنامه ارسال کنند و جایزه دریافت نمایند.

در ادامه محمد امین مهدوی، مسئول کمیته محتوایی جشنواره و مدیر گروه تلاوت رادیو قرآن نیز با حضور در استودیوی پخش رادیو قرآن گفت: شبکه رادیویی قرآن، جشنواره سراسری نهضت ملّی قرآن خوانی را با محوریت قرآن خوانی ساده و آسان و با هدف گسترش فرهنگ ساده خوانی در جهت افزایش هرچه بیشتر انس با قرآن کریم برگزار می‌کند.وی افزود: علاقه‌مندان بدون محدودیت سنی و تفکیک جنسیتی، می‌توانند؛ با خواندن آیاتی از کلام الله مجید در مدت زمان ۱۰۰ ثانیه در این جشنواره شرکت نمایند.

وی خاطر نشان کردند؛ شرکت کنندگان باید جهت نام‌نویسی ، اطلاع از جزئیات و ارسال آثار خود به سایت رادیو قرآن به آدرس www.radioquran.ir مراجعه کرده و در بخش «جشنواره ۱۰۰» پس از تکمیل اطلاعات شخصی (نام، نام خانوادگی، سن، محل سکونت…)، فایل صوتی خود را بارگزاری نمایند و یا فایل صوتی تلاوت خود را در اپلیکیشن واتساپ به شماره ۰۹۱۰۸۹۹۴۱۰۰ ارسال نمایند. همچنین علاقه مندان جهت شرکت در این پویش می‌توانند با تلفن گویای شبکه به شماره ۰۲۱۲۷۸۶۰۱۰۰ تماس حاصل نمایند.

مهدوی با اشاره به اینکه ملاک شرکت در جشنواره فقط صحیح خوانی قرآن کریم و رعایت اعراب صحیح کلمات می‌باشد؛ افزود رعایت قوائد تجویدی، تکنیک‌های صوتی و ارکان تلاوت ملاک ارزیابی نیست.
نجات سیف قائم مقام شبکه رادیویی قرآن نیز از دیگر مهمانان این برنامه بودند. که ضمن ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره قرآنی صد، ابراز امیدواری کرد که این جشنواره قرآنی، رادیویی بتواند گام مؤثری در راستای ترویج فرهنگ قرآنی و انس بیشتر مردم با کلام وحی باشد.

استاد بهروز یاری گل کارشناس قرآنی نیز به عنوان مهمان در افتتاحیه این جشنواره رادیویی حضور داشت و از همه دست اندرکاران برگزاری جشنواره قرآنی صد قدردانی کرد.

جشنواره قرآنی صد از شنبه تا پنج شنبه هر هفته در قالب برنامه رادیویی از ساعت ۱۵:۳۰ در دو بخش کودک و خردسال (به مدت ۳۰ دقیقه) و بخش بزرگسال (به مدت ۷۰ دقیقه) به روی آنتن خواهد رفت. بخش خردسال جشنواره ۱۰۰ با عنوان «صد دانه یاقوت» و به صورت تولیدی با محوریت آموزش صحیح خوانی و حفظ قرآن کریم و با موضوع آموزش آداب تلاوت و همچنین پرداختن به موضوعات اخلاقی تربیتی و رفتاری تقدیم مخاطبان خواهد شد.

محوریت بخش کودک و خردسال آموزش سوره‌های قصار قرآن کریم می‌باشد که هر هفته به یک موضوع خاص و یک سوره مشخص پرداخته خواهد شد و هر روز یکی از آیات این سوره، موضوع مورد بحث برنامه می‌باشد. برنامه “صد دانه یاقوت” در قالب جنگی نمایشی به تهیه کنندگی فاطمه گنجی، اجرای الهام دارابی و کارشناسی محمد امین مهدوی و با هنرمندی صدا پیشه گان، آسیه گرجی و سارا عرب پوریان همراه با قصه گویی مریم نشیبا به روی آنتن خواهد رفت. برای شرکت و پخش فایل‌های صوتی در برنامه رادیویی اولویت با کسانیست که زودتر آثار خود را ارسال نموده اند ولی همه ی شرکت کنندگان در قرعه کشی شرکت داده خواهند شد.

از تلاوت‌های ارسالی شرکت کنندگان، بسته‌های صوتی دو دقیقه‌ای تولید خواهد شد و در فواصل برنامه‌ها در طول ۲۴ ساعت از رادیو قرآن پخش خواهد شد.

برنامه جشنواره قرآنی ۱۰۰ در بخش بزرگسالان به تهیه کنندگی حسن رحمانی، اجرای غلامرضا احمدی و کارشناسی استاد بهروز یاری گل با بخش‌های مختلفِ ارزیابی آثار ارسالی توسط کارشناس برنامه، گزارش میدانی و گفت و گو با مخاطبان و دریافت نظرات ایشان، گفت و گو با اساتید و قاریان قرآن، گفت و گو با شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین حضور چهره‌های شناخته شده هنری، فرهنگی و ورزشی در برنامه‌ها در خدمت مخاطبان خواهد بود.

رادیو قرآن از نهادها و دستگاه‌های اجرایی دعوت می‌کند در صورت تمایل در این پویش ملی همکاری نمایند. همچنین گزارشگران افتخاری در استان‌های مختلف می‌توانند مشخصات خود را جهت همکاری به شماره ۰۹۱۰۸۹۹۴۱۰۰ ارسال نمایند. اختتامیه این جشنواره پایان ماه مبارک رمضان سال ۱۴۰۱ می‌باشد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا می‌توانند از طریق وب سایت www.radioquran.ir از پخش زنده شبکه استفاده و از طریق موج اف. ام ردیف ۱۰۰ مگاهرتز شنونده این شبکه رادیویی باشند و در جریان آخرین خبرهای رادیو قرآن قرار بگیرند و دیدگاه و نظرات خود را از طریق سامانه پیامکی و تلفن گویای شبکه با ما در میان گذارند.

نهضت ملی قرآن خوانی در جشنواره قرآنی صد، آغاز به کار کرد