وزیر فرهنگ: جایزه دوسالانه فرصت مغتنمی برای اهالی شعر و ادب است

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مهدی اسماعیلی در پیامی به دوسالانه ملی غزل آورده است: از کهن ترین اعصار تا روزگار ما، شعر در ایران همواره منادی معنویت، اخلاق و عواطف انسانی و پیش از اسلام نیز تجلی گاه خداجویی، نیایش، نیک اندیشی و انسان دوستی بوده است.

در میان گونه های شعر ایران، غزل برآمده از ذوق و خلاقیت سخنوران بزرگ این سرزمین، سخنگوی عشق، زیبایی و دلدادگی به جمال، بیانگر تجربه های سیر و سلوک در طریقت کمال و تهذیب نفس و دریافت های شهودی سالکان مسیر معرفت الهی است.

غزل بیش از هزار سال است که زمزمة روز و شب ایرانیان و همدم شادی ها و غم ها و کامیابی ها و ناکامی های این مردم است و بسیاری از بزرگان و حوزه های معرفتی دینی، فیلسوفان، فقیهان، حکیمان و دانشوران، با غزل مأنوس بوده و غزل سروده اند.

این مسیر درخشان تا زمانه ما امتداد یافته و غزل همچنان در محفل اهل سخن بالانشین و والامرتبه است.

جایزه دوسالانه غزل فرصتی برای دوستداران شعر برتبادل تجربه هاو یافته هاست.

جایزه ملی دوسالانه غزل که با یاد شاعر نامآور و غزلسرای برجسته روزگار ما، حسین منزوی برگزار می شود، فرصت مغتنمی برای سخنوران، محققان و دوستدارن شعر است تا افزون بر تبادل تجربه ها و بیان یافته ها و تأملات خویش، از تازه ترین رهاوردهای غزلسرایان کشور آگاه شوند و نیز مجالی است برای تقدیر از خلاقیت، ژرفنگری ها و تکاپوی شاعران و پژوهشگرانی که هنر و دانش و مهارت خود را در آفرینش، معرفی، شناخت و ترویج غزل به کار بسته اند.

شهر زنجان به عنوان میزبان این رخداد بزرگ ادبی و فرهنگی و زادگاه زنده یاد حسین منزوی، از دیرباز خاستگاه بزرگان اندیشه و ادب و حکمت بوده و شایستگی آن را دارد که پایتخت غزل ایران نامیده شود.

با سپاس از اهتمام شاعران و ادیبان مشارکت کننده در این رویداد ارزشمند، مراتب امتنان خود را از برگزار کنندگان، داوران و فعالان رسانه ای اعلام و به برگزیدگان این جایزه صمیمانه تبریک می گویم.

از خداوند منان برای همه خادمان فرهنگ و هنر و شعر ایران عزیز توفیق و سرافرازی آرزومندم.

وزیر فرهنگ: جایزه دوسالانه فرصت مغتنمی برای اهالی شعر و ادب است