«کتاب مستطاب کلاغ» در بازار کتاب

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، این کتاب در حوزه ادبیات تطبیقی در ۱۵۶ صفحه در نشر کلاغ عرضه شده است

در معرفی این کتاب آمده است: در این کتاب مولف پس از مقدمه‌ای درباره حضور کلاغ در شعر و نثر ایران و جهان، روایت‌های مختلف چهار حکایت و داستان و شعر مربوط به کلاغ را در ادبیات منظوم و منثور ایران و جهان گردآوری و شناسایی و تحلیل کرده است.

حکایت اول همان حکایت «کلاغ و روباه» معروف است که روایت‌های ایزوپ، لافونتن، کریلف، اشرف‌الدین نسیم شمال، ایرج میرزا، حبیب یغمایی، نیر سعیدی و میرزا علی‌اکبر صابر از آن در دست است و روایت یغمایی در ایران از همه مشهورتر است و در کتاب‌های درسی هم آمده است.

حکایت دوم حکایت «کلاغ و طاووس» است که ایزوپ، کلیله و دمنه، عبدالرحمن جامی، لافونتن، کریلف، پروین اعتصامی و نیر سعیدی آن را به نظم و نثر درآورده‌اند و روایت کلیله و دمنه در ایران از همه مشهورتر است.

حکایت سوم حکایت «کلاغ و عقاب» است که عنصری بلخی، ناصرخسرو، پوشکین، نیما یوشیج، پرویز ناتل خانلری، منوچهر شیبانی، مصطفی رحیمی، فخرالدین مزارعی،  عزیز دولت‌آبادی و بهرام طوسی روایت‌ها و بازتاب‌های مختلفی از آن به دست داده‌اند و روایت خانلری در ایران از همه مشهورتر است.

حکایت چهارم حکایت «کلاغ و شاعر محزون» از ادگار آلن پو شاعر و نویسنده آمریکایی است که روایت‌های شجاع‌الدین شفا، صادق چوبک، مسعود فرزاد، مهستی بحرینی، مهدی اخوان ثالث، محمد دهقانی، احمد میرعلایی، سپیده جدیری، حسین الهی قمشه‌ای و محمدصادق رئیسی از آن در دست است.

 

«کتاب مستطاب کلاغ» در بازار کتاب