تسریع در اعزام‌های سازمان‌یافته به عتبات؛ اعزام ۱۳هزار زائر در ۷۰ روز گذشته

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نشست شورای برنامه‌ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت امروز به‌ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی تشکیل شد.

در این جلسه حمید محمدی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، پذیرش و اعزام زائران عتبات عالیات سازمان حج و زیارت با ارائه آمار، به استقبال زائران از سفرهای زیارتی به عتبات عالیات اشاره کرد و تعداد زائرانی را که از 23 آبان‌ماه تاکنون در قالب کاروان‌های زیارتی به اعتاب مقدسه در عراق اعزام شده‌اند نزدیک به 13 هزار نفر اعلام کرد.

وی گفـت: در این مدت زائران از 18 استان سازماندهی و از 7 ایستگاه پروازی تهران، کرمان، یزد، مشهد، ساری، تبریز و اصفهان به عراق اعزام شده‌اند و از 12 بهمن‌ماه نیز ایستگاه پروازی شیراز فعال خواهد شد.

محمدی با ابراز اینکه بیش از 30 شرکت در 18 استان به مشتاقان سفر به عتبات عالیات خدمات ارائه می‌دهند، افزود: در برخی استان‌ها مانند خوزستان زائران در انتظار ازسرگیری سفرهای زمینی به عراق هستند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، پذیرش و اعزام زائران عتبات عالیات سازمان حج همچنین به اعزام 8 گروه 24نفره در یک ماه گذشته به دمشق اشاره کرد و از کاهش قیمت بسته‌های این سفر زیارتی خبر داد.

وی اضافه کرد: در سامانه جدید سازمان حج و زیارت ریز هزینه بسته‌های 3 و 4 شب سفر سوریه برای زائران اطلاع‌رسانی شده است.

در ادامه این نشست، علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت راجع به اقدامات صورت‌گرفته برای راه‌اندازی کاروان‌های 50نفره سفر به دمشق گفت: بسته سفر یک‌هفته‌ای زیارت بارگاه حضرت زینب(س) و حرم حضرت رقیه(س) هم در دستور کار قرار دارد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز بر لزوم دقت عمل و هوشمندی در برنامه‌ریزی سفر زائران به سوریه و زیارت حرم‌های مطهر تأکید کرد و اطلاع‌رسانی درخصوص این سفر معنوی همراه با ارائه خدمات مطلوب به زائران را موجب استقبال بیشتر مشتاقان زیارت حرم اهل‌بیت (علیهم السلام) دانست.

در ادامه این جلسه، همچنین آخرین اخبار و تحولات در حوزه‌های حج و عمره بررسی و اعلام شد: تاکنون از منابع رسمی دولت و وزارت حج عربستان دستورالعمل و خبری درخصوص برگزاری و یا عدم‌برگزاری حج آینده منتشر نشده است و سازمان حج و زیارت همچون دیگر کشورهای اسلامی امیدوار است که دعوتنامه مذاکره در خصوص حج آینده با مسئولان سعودی را دریافت کند.

در پایان این جلسه، مهران فرشید مدیرکل دفتر طرح، برنامه، فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی سازمان حج و زیارت درباره ویژگی‌های سامانه جامع زیارت که بر اساس فرآیندهای جدید این سازمان طراحی شده و درحال تکمیل است گزارش داد و حجت الاسلام والمسلمین نواب ابراز امیدواری کرد که با استفاده کامل از این سامانه، برنامه‌ریزی برای اعزام کاروان‌ها و دریافت اطلاعات سفرهای زیارتی برای زائران هرچه بیشتر تسهیل شود. 

در این جلسه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت محورهای مطرح‌شده در دیدار مداحان اهل‌بیت (علیهم السلام) با رهبر معظم انقلاب اسلامی را مورد توجه قرار داد و خواستار بازنگری در وظایف مداحان و روحانیون اعزامی به عتبات با توجه به نکات مطرح‌شده در این دیدار شد.

حجت الاسلام والمسلمین نواب با مهم خواندن سخنان رهبر انقلاب اسلامی در موضوع جهاد تبیین تصریح کرد: امروز که دشمنان اسلام، نظام و انقلاب را هدف گرفته‌اند همه باید با بیان متقن و محکم در مسیر دفاع از خون پاک شهدا و اهداف بلند امام امت(رض) و مقام معظم رهبری گام برداریم.

احتمال عزیمت زمینی زائران به عتبات عالیات از ماه رجب
ارائه تسهیلات برای متقاضیان اعزام به عتبات عالیات/ ثبت‌نام 20هزار زائر برای سفر زیارتی به عراق

+

تسریع در اعزام‌های سازمان‌یافته به عتبات؛ اعزام ۱۳هزار زائر در ۷۰ روز گذشته