در نمایشگاه کتاب قاهره چه می‌گذرد؟

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا و به نقل از نشنال، پنجاه و سومین دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب قاهره به رغم سرمای شدید و موج جدید از ابتلا به ویروس کرونا روز پنجشنبه در پایتخت مصر آغاز به کار کرد.

این نمایشگاه به عنوان یکی از محبوب‌ترین رویدادهای سالانه قاهره به شمار می‌رود و هرساله میلیون‌ها نفر بازدیدکننده به خود اختصاص می‌دهد.

روز چهارشنبه افتتاحیه‌ای فقط با حضور مقام‌های دولتی برگزار شد و سپس در روز پنجشنبه پارکینگ مقابل مرکز نمایشگاه بین‌المللی قاهره، مکانی که برای برگزاری این نمایشگاه در نظر گرفته شده است مملو از خودروهای بازدیدکنندگان شد.

این نمایشگاه برای ناشران مصر فرصتی را فراهم کرده است تا بتوانند صنعت نشر کتاب را که به دلیل توسعه بی‌رویه کتاب‌های الکترونیکی و افزایش قیمت کاغذ با خسارت مواجه‌شده رونق ببخشند.

در نمایشگاه کتاب قاهره چه می‌گذرد؟

«محمد هاشم» که ۲۳ سال است به عنوان یکی از ناشران مصر فعالیت دارد می‌گوید: «شکی نیست که صنعت نشر در مصر با خطر مواجه شده و تقاضا برای کتاب‌های چاپی به پایین‌ترین حد در تمام طول دوران رسیده است.»

این ناشر ضمن اظهار تاسف نسبت به این وضعیت، به این نکته اشاره می‌کند که حتی زمانی که ناشران اقدام به فروش کتاب‌های الکترونیکی یا صوتی می‌کنند، یک نفر یک نسخه از این کتاب‌ها را خریداری می‌کند و آن را با دوستانش به اشتراک می‌گذارد.

یکی از سالن‌های قابل‌توجه این نمایشگاه به غرفه‌های دولت مصر اختصاص دارد. با توجه به این که این رویداد یک رویداد دولتی محسوب می‌شود، برخی از وزارتخانه‌های مصر آثار برگزیده‌ای را به نمایش می‌گذارند. برای مثال وزارت دفاع مجسمه‌های سربازان مصری را به نمایش گذاشته است.

در نمایشگاه کتاب قاهره چه می‌گذرد؟

در این نمایشگاه همچنین مراکز فرهنگی خارجی نیز آثار برجسته کشورشان را در غرفه‌های بین‌المللی به نمایش می‌گذارند. بسیاری از این آثار خارجی به زبان عربی ترجمه شده‌اند.

 

در نمایشگاه کتاب قاهره چه می‌گذرد؟