درخواست ردمال سایپا از شرکت کروز

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، هفتمین جلسه رسیدگی به پرونده متهمین شرکت کروز در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد و در ابتدای این جلسه فولادی نماینده دادستان ضمن قرار گرفتن در جایگاه ادامه کیفرخواست متهمان را قرائت کرد.

نماینده دادستان با اشاره به اتهامات عبدالرضا گودرزی متهم ردیف هفدهم پرونده گفت: وی معاون مسافری گمرک فرودگاه امام خمینی بوده و باتوجه به مستندات، مشخص است شرکت کروز در زمانی که تفاوت میان ارز دولتی و آزاد زیاد بوده است ارزش کالاها را بیشتر اعلام می‌کرده تا ارز به خارج از کشور ببرد و در زمانی هم که این تفاوت قیمت کم بوده برای تعرفه کمتر قیمت را پایین‌تر اعلام کرده است.

وی با تأکید بر اینکه خروج ارز از کشور با همکاری متهم گودرزی بوده است، گفت: این متهم در ازای خدماتی که ارائه می‌داد یک دستگاه مزدا ۳ به قیمت کارخانه و حدود ۱۰۰ میلیون تومان ارزان‌تر از شرکت کروز دریافت کرده است.

نماینده دادستان با اشاره به اظهارات متهم رنجبر درباره خروج ارز از فرودگاه امام خمینی (ره) افزود: بر اساس اظهارات متهم رنجبر از سال ۹۶ تا ۹۷ خروج ارز از کشور رخ داده و بر اساس بررسی‌های به عمل آمده متهم گودرزی درباره ارزها با متهم رنجبر صحبت‌هایی داشته است.

شرکت کروز برای ۱۷ قلم کالای خود اظهارات دروغ داشته و بررسی‌ها حاکی این است که کالاهای این شرکت از سال ۹۵ تا ۹۸ بیش از ۹۱ میلیون دلار گران‌تر به شرکت سایپا فروخته شده‌ است

فولادی اضافه کرد: متهم گودرزی به متهم رنجبر گفته است که برای خروج ارز از کشور نامه‌های با سربرگ شرکت تقدیم شود.

نماینده دادستان با اشاره به خودروی مزدا ۳ متعلق به گودرزی گفت: متهم گودرزی اظهار کرده که خودروی تحویل داده شده به وی مربوط به سال ۹۷ بوده و او هیچ ارتباط کاری با شرکت کروز نداشته است.

وی با اشاره به اظهارات متهم فاتحی درباره در اختیار قرار دادن خودروها به کارمندان گمرک، گفت: متهم فاتحی اظهار کرده که چهار خودرو در اختیار گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) بوده است که یکی از آنها متعلق به متهم گودرزی بوده.

فولادی ادامه داد: بر اساس بررسی‌های موجود و اظهارات متهم تقوی‌ بیات مشخص شده ارزیابان گمرک قطعات خودرو به عنوان حق حساب دریافت می‌کردند.

نماینده دادستان درباره پرداخت هدایا و خودرو به متهمان گفت: بر اساس اظهارات متهم سید نوید طاهری متهم گودرزی به کشاورز مدیر شرکت کروز گفته برای آنکه کارهایتان به خوبی پیش برود، خودروی مزدا ۳ را به بنده تحویل دهید که در نتیجه این خودرو با اختلاف ۱۰۰میلیون تومانی به متهم تحویل داده شده است.

فولادی ادامه داد: همچنین کارت هدیه از سوی شرکت کروز در ازای تسهیل در خروج ارز به صورت چمدانی به متهم گودرزی داده شده است.

کارت هدیه از سوی شرکت کروز در ازای تسهیل در خروج ارز به صورت چمدانی به متهم گودرزی داده شده است

نماینده دادستان با اشاره به اتهامات علی واعظی متهم ردیف هجدهم پرونده گفت: بر اساس ادله موجود، متهم از اقوام فاتحی رئیس گمرک وقت فرودگاه امام خمینی (ره) بوده و وظیفه دریافت پول از ارباب رجوع و تحویل آنها به فاتحی را بر عهده داشته است.

وی ادامه داد: بر اساس ادله موجود، این متهم ۴۰ سکه از کروز دریافت و به متهم فاتحی تحویل داده است.

فولادی با اشاره به اقاریر متهم واعظی گفت: متهم اظهار کرده از بدو استخدام در گمرک ایران کارشناس آی‌تی بوده و بنا به درخواست مدیر گمرک کارمند دفتر او شده است همچنین این متهم اظهار کرده که هیچ ارتباطی با ارباب رجوع نداشته است.

در این بخش از دادگاه، قاضی صلواتی از مدیرکل مرکز جرایم سازمان یافته گمرک ایران درخواست کرد تا در جایگاه قرار گیرد.

مدیرکل مرکز جرایم سازمان یافته گمرک ایران با اشاره به اقدامات این مرکز گفت: به دنبال درخواست دادستانی از گمرک بیش از ۳۷ هزار اظهارنامه شرکت کروز مورد بررسی قرار گرفتند.

وی ادامه داد: پس از آنکه دادستانی اعلام کرد بسیاری از تصاویر اسناد ارائه شده شرکت کروز به گمرک مخدوش بوده بخش‌های مختلف گمرک در مدت دو ماه تحقیق و طی ۹۹ صفحه اسناد و اطلاعات مورد نیاز دادستانی را تحویل دادند.

سپس در ادامه نماینده حقوقی شرکت ایران خودرو در جایگاه حاضر شد و گفت: بر اساس اسناد موجود، مغایرت‌های بسیاری میان قیمت کالا در گمرک و قیمت کالا در شرکت وجود دارد.

وی ادامه داد: بابت مغایرت‌های موجود در قیمت‌ها از سال ۹۳ تا ۹۸ مبلغ ۱۳۱ میلیون و ۳۰۳ هزار و ۶۶۶ دلار خسارت به شرکت وارد شده است و به همین دلیل شرکت ایران خودرو شکایتی را تنظیم کرده است.

در ادامه قاضی صلواتی از نماینده حقوقی شرکت سایپا خواست تا در جایگاه قرار گیرد.

نماینده حقوقی شرکت سایپا با اشاره به اظهارنامه‌های گمرکی شرکت کروز افزود: بر اساس اظهارنامه‌های گمرکی که در پرونده وجود دارد شرکت کروز برای ۱۷ قلم کالای خود اظهارات دروغ داشته و بررسی‌ها حاکی این است که کالاهای این شرکت از سال ۹۵ تا ۹۸ بیش از ۹۱ میلیون دلار گران‌تر به شرکت سایپا فروخته شده‌اند.

وی ادامه داد: اظهارنامه‌هایی که شرکت کروز به گمرک تحویل داده با اظهارنامه‌هایی که به شرکت سایپا تحویل داده شده، دارای مغایرت‌های فاحشی بوده‌ و شرکت سایپا خواستار رد مال است.

قاضی صلواتی ضمن ختم جلسه رسیدگی به پرونده ادامه رسیدگی را به فردا سه شنبه (۱۱ بهمن) موکول کرد.

درخواست ردمال سایپا از شرکت کروز