شفاف‌سازی مشارکت‌‎ خیران در عرصه‌ بین‌المللی را افزایش می‌دهد

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) و هیأت همراه ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس این سازمان دیدار و درباره راه‌های همکاری‌ مشترک بین مرکز گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور در این دیدار با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا فرارسیدن یوم الله ۲۲ بهمن را تبریک گفت و ادامه داد: کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) همیشه منشأ خیر در جامعه بوده و یکی از مراکز پر برکت نظام هست.

وی اشاعه فرهنگ مواسات را در راستای مکتب اهل بین (ع) عنوان کرد و افزود: به منظور ترویج فرهنگ اهل بیت(ع) هیچ فعالیتی مؤثرتر از کار خیر و نیکوکاری نیست.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اضافه کرد: یکی از مهمترین اقداماتی که کمیته امداد امام خمینی(ره) در طول سال‌های گذشته انجام داده، انجام فعالیت‌های برون مرزی با نگاه بشر دوستانه بوده که در بسیاری از کشورهای دنیا صورت گرفته است. ظرفیت‌های بیشماری برای تعامل و همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کمیته امداد امام خمینی(ره) وجود دارد که می‌توانند برای انجام فعالیت‌های مشترک فرهنگی در این راه پر خیر قدم‌های سازنده‌ای بردارند.

ایمانی‌پور بر لزوم مهارت آموزی زنان سرپرست خانوار با هدف توانمندسازی، جلب مشارکت خیرین و اعتمادسازی و شفاف سازی در امر خیر، تبادل تجربیات و مهارت افزایی در خارج از کشور و بهره گیری از فضای مجازی تأکید کرد و با اشاره به ظرفیت بالای زنان به ویژه بانوان سرپرست خانوار در زمینه اشتغال و توانمندسازی، گفت: آموزش زنان سرپرست خانوار و حرفه‌آموزی که از مهمترین ماموریت‌های کمیته امداد است، می‌تواند بسیار کارگشا باشد. شفاف‌سازی و اعتمادسازی از عناصر ارتقای مشارکت‌‎ خیران در عرصه‌ بین‌المللی است و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تمام ظرفیت و توان آماده همکاری با کمیته امداد به منظور ترویج فرهنگ احسان، انفاق و جلب مشارکت خیران است.

وی همچنین، شناسایی ظرفیت‌های مهارت‌آموزی و توسعه کارآموزی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: جلب مشارکت خیران در حوزه اشتغال، مبنای خوبی برای تداوم همکاری میان کمیته امداد و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است. نیاز است جلسات کارشناسانه بر اساس مقتضیات و شرایط فرهنگی و اجتماعی کشور هدف برگزار شود تا نسبت به آن، فعالیت‌های کابردی ساماندهی شود.

لزوم اجرای فعالیت‌های مشترک بین سازمان فرهنگ و کمیته امداد امام خمینی(ره)

بختیاری نیز در این دیدار طی سخنانی، با تبریک فرارسیدن ایام الله دهه مبارک فجر با اشاره به ماموریت و رسالت کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: در این تشکیلات هیچ چیزی جز خدمت به محرومین، درماندگان و مستضعفین وجود ندارد و همواره به بهبود و تسریع در توانمندسازی و رفع نیازهای مددجویان و نیازمندان و گره گشایی از محرومیت‌ها و مشکلات آنان می‌پردازیم.

وی ارتباط و هماهنگی با مؤسسات خیریه و تشکل‌های نیکوکاری مردمی داخل و خارج از کشور به منظور تعامل و تبادل تجربه و بهره‌گیری از ظرفیت‌های آنها در جهت انجام حمایت‌های مادی و معنوی از محرومان با تقویت و گسترش مشارکت مردمی را جمله رویکردهای کمیته امام خمینی(ره) برشمرد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) تأکید کرد: یکی از ابعاد مهم در نشر فرهنگ غنی اسلامی، امدادرسانی به محرومان و نیازمندان است.

وی با اشاره به همکاری موفق کمیته امداد با خیریه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای گفت: تبادل تجربیات به ویژه در حوزه کارآموزی و حرفه‌آموزی، می‌تواند زمینه توسعه همکاری میان کمیته امداد و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قرار گیرد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) بر ضرورت تقویت تعامل با خیران خارج از کشور تأکید کرد و افزود: شفاف‌سازی و ارائه آمار مستند در خصوص عملکرد کمیته امداد به افزایش اعتماد عمومی خیران در داخل و خارج از کشور منجر می‌شود و در همین راستا، تا پایان سال دسترسی برخط به سامانه‌های عملکردی کمیته امداد در بخش‌های مختلف، برای نهادهای نظارتی عملیاتی خواهد شد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) به کمک خیران و حامیان ایتام از نیازمندان و یتیمان خارج از کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به نقش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای در ایجاد اشتغال و خودکفایی برای رشد و توسعه اقتصادی خانواده‌های زیر پوشش، رویکرد کمیته امام خمینی(ره) ارائه آموزش‌های مبتنی بر اشتغال پایدار به ویژه کارگاه‌های حرفه آموزی است.

بختیاری گفت: ما برای ترویج و احیاء فرهنگ احسان و نیکوکاری و اکرام ایتام و نشر سنت‌های حسنه اسلامی از ظرفیت‌های مردمی و برخی نهادها استفاده می‌کنیم.

وی بر ضرورت ایجاد بسترهای لازم جهت فعالیت‌های مشترک فرهنگی بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کمیته امداد امام خمینی(ره) تأکید کرد و گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از زمان تأسیس تاکنون توفیقات زیادی داشته است و براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری و تصمیمات شورای عالی با رعایت سیاست خارجی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، فعالیت می‌کند.

بختیاری معرفی فرهنگ غنی ایرانی اسلامی در خارج از کشور را ضروری دانست و ادامه داد: از دیرباز تا به امروز، تعاملات سازنده‌ای بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کمیته امداد امام خمینی(ره) رشد و نمو داشته اما باید این مهم به صورت عملی‌تر در خارج از کشور اجرایی شود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) عنوان کرد: رسالت انسانی ما ایجاب می‌کند با کمک‌های مردمی احساسات انسان دوستانه مردم ایران را به نیازمندان اقصی نقاط مختلف جهان منتقل کنیم و تسکین دهنده آلام آنها باشیم.

وی در سخنان پایانی خود از محمدعلی کیانی، مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور برای تسهیل در تعامل با ایرانیان خارج از کشور به منظور هم‌افزایی در بهره‌گیری از ظرفیت‌های آنان و کمک خیران و حامیان ایتام از نیازمندان و یتیمان خارج از کشور قدردانی کرد.

در ادامه این دیدار مقرر شد تفاهمنامه همکاری مشترکی بین کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تنظیم و منعقد شود.

شفاف‌سازی مشارکت‌‎ خیران در عرصه‌ بین‌المللی را افزایش می‌دهد