از تست‌های جعلی کرونا تا حواشی تمام نشدنی/ تاثیر یک انتخاب اشتباه

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، مرحله مقدماتی لیگ برتر تکواندو روز گذشته در سالن خانه تکواندو و از گروه دوم پیگیری شد که در نهایت سه تیم موفق به کسب جواز حضور در مرحله دوم این مسابقات شدند. این در حالی است که حواشی متعدد باعث شد تا گمانه زنی هایی در صعود برخی تیم‌ها با دخالت مستقیم سازمان لیگ بوجود آید.

سیروس رضایی که ۲۶ اردیبهشت ماه در یک انتخاب اشتباه به عنوان رئیس سازمان لیگ تکواندو معرفی شد، نتوانست در این مسئولیت عملکرد مناسبی داشته باشد تا کاندیدای ریاست فدراسیون در یکی از چند مسئولیتی که در فدراسیون دارد، نمره‌ای منفی دریافت کند.

استفاده از تکواندوکار غیر مجاز، غیبت در زمان وزن کشی، استفاده از «هوگو»های مشکل دار، تست‌های کرونای جعلی، رعایت نکردن آیین نامه مسابقات در استفاده از تکواندوکاران رده سنی پایین‌تر و … حاشیه‌هایی بود که در لیگ ۱۴۰۰ به اوج خود رسید و متأسفانه سازمان لیگ توانایی کنترل آنها را نداشت.

در جریان وزن کشی هفته پایانی از دور مقدماتی این مسابقات داوری که از سوی سازمان لیگ مسئول رسیدگی به تست‌های PCR بود، به تست‌های ارائه شده توسط یکی از تیم‌ها مشکوک شده و موضوع را به مسئولان سازمان لیگ منعکس می‌کند. مسئولان سازمان لیگ نیز با وجود بررسی موضوع و تایید جعلی بودن تست‌ها، اجازه حضور تیم فوق را صادر کرده اند. موضوعی که با واکنش برخی تیم‌ها مواجه شده و با ارائه درخواست رسمی خواستار رسیدگی مسئله شده اند.

نکته مهم دیگر اینکه بر اساس بند ۹ از نکات مهم پیوست بخشنامه مسابقات لیگ‌های تکواندو که توسط سازمان لیگ تنظیم و با امضای دبیر فدراسیون برای همه استان‌ها و باشگاه‌ها ارسال شده استفاده از تکواندوکاران به صورت همزمان در دو لیگ ممنوع می‌باشد و در صورت اتمام یک لیگ، تکواندوکارانی که از شرایط سنی لازم برخوردار باشد، می‌توانند در یک رده بالاتر شرکت کنند. این موضوع مورد اعتراض برخی تیم‌ها در خصوص یک تیم دیگر می‌باشد که نادیده گرفته شده است.

در هفته اول این رقابتها نیز یکی دیگر از تیم‌ها به نداشتن رضایتنامه تکواندوکاری در تیم دیگر اعتراض داشت که این اعتراض هم رد شد.

بحث «هوگو»های التکرونیکی هم فراتر از حاشیه است. در حالی که قرار بود روز گذشته هوگوهای مشکل دارد مربوط به شرکت مورد وثوق آقایان کنار گذاشته شده و از نمونه استاندارد آن بهره گیری شود، سازمان لیگ در اقدامی جالب توجه فقط برای زمین مبارزه وسط این کار را انجام داد و زمین‌های دیگر بازهم با نمونه مشکل دار آن قضاوت شد. مسئله‌ای که مورد اعتراض اغلب تیم‌ها قرار گرفت.

موضوع قراردادهای مسئله دار نیز یکی دیگر از مشکلات ریشه‌ای لیگ تکواندوست که چندین بار در خبرگزاری مهر به آن پرداخته شده است ولی به این مورد هم توجهی نشد. چرا تکواندوکاری که هیچ پولی از باشگاه خود دریافت نکرده، باید در دفتر اسناد رسمی قرارداد منعقد کند؛ آنهم قراردادی که در فدراسیون مورد قبول نیست و تکواندوکار برای رهایی از آن با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد شد.

رئیس جدید فدراسیون می‌بایست نه تنها نگاه ویژه ای به سازمان لیگ داشته باشد، بلکه با استفاده از متخصصان آشنا به کار، آیین نامه این رقابتها را به صورت جدی مورد بازبینی قرارداده و بندهایی که باعث ایجاد رانت برای تیم‌هایی خاص شده را بررسی و حذف کند.

از تست‌های جعلی کرونا تا حواشی تمام نشدنی/ تاثیر یک انتخاب اشتباه