توصیه‌های رئیس فدراسیون کوهنوردی/با جی‌پی‌اس و غذای کافی صعودکنید

خبرگزاری مهر:

رضا زارعی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بارش برف ‌و بوران که طی روزهای گذشته در بسیاری از مناطق کشور آغاز شده است، گفت: سال ١٤٠٠ سال خشکی بود اما پیش بینی هواشناسی این بود که زمستان پربارشی خواهیم داشت. این بارش ها از هفته گذشته آغاز شده است.

وی با تاکید بر حوادثی که در زمان بارش برف و بوران گریبانگیر کوهنوردان می شود، خاطرنشان کرد: البته بیشتر افراد کم تجربه که سابقه زیادی از صعود ندارند دچار حوادثی مانند مفقودی ‌مشکلات کوهستان می شوند. همه باید در فصل بارش محتاط تر از همیشه برای صعود به ارتفاعات اقدام کنند اما این احتیاط باید در افراد کم تجربه بیشتر باشد.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با تاکید بر اینکه به خاطر بالا رفتن حجم‌ بارش احتمال وقوع حوادث و مشکلاتی مانند سقوط بهمن، سرمازدگی و هایپرترمی (کاهش عمومی دمای بدن) بیشتر می شود، توصیه کرد که افراد برای صعود به ارتفاعات این موارد را مد نظر داشته باشند وحتی المقدور از صعود بپرهیزند یا توصیه های لازم برای آن را جدی بگیرند.

زارعی با اشاره به اینکه طی هفته های اخیر با مواردی از مفقودی در کوهستان و دامنه ها (قزوین و تبریز) مواجه بودیم، تصریح کرد: توصیه اکیدی که به افراد برای صعود به ارتفاعات در این ایام سال داریم این است که مسیرهای پرتردد را انتخاب کنند و حتما تجهیزاتی مانند قطب نما و جی پی اس را همراه داشته باشند تا در برگشت دچار مشکل نشوند و مسیر آن را راحت تر پیدا کنند.

وی بر لزوم اطلاع رسانی مسیر و مقصد به خانواده و آشنایان هم تاکید کرد و افزود: هماهنگی با قرارگاه های کوهستانی هیات های استانی و فدراسیون هم بر کاهش احتمال حوادث کمک می کند.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در عین حال تاکید کرد: با همه اینها توصیه می کنیم افراد برای صعود به ارتفاعات در این ایام سال، راهنما و مربی در کنار خود داشته باشند یا اینکه در قالب فعالیت باشگاهی برنامه خود را دنبال کنند. در هر صورت باید از کوهنوردی انفرادی اجتناب شود.

زارعی بر لزوم همراه داشتن مواد غذایی هم تاکید کرد و گفت: در شرایط طبیعی افراد برای صعود به ارتفاعات باید مواد غذایی همراه داشته باشند اما توصیه می کنیم اگر در فصل سرما و این ایام که با بارش های سنگین مواجه هستیم، قصد صعود دارند بیشتر از نیازشان مواد غذایی به همراه داشته باشند تا اگر هم دچار حادثه شدند حداقل از این این حیث دچار کمبود نشوند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که «در صورت بروز حادثه مسئولیت با فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی است؟» گفت: فدراسیون در حوزه کوهستان مسئولیت اجرایی ندارد و بیشتر در حوزه سازماندهی حوادث، ریشه یابی آنها و پیشگیری آنها فعالیت دارد. مسئولیت اجرایی در حوزه کوهستان با باشگاه ها است.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی تاکید کرد: باشگاه ها بر اساس آیین نامه و شیوه نامه های مصوب و با نظارت هیات های کوهنوردی فعالیت می کنند. این آیین نامه هم توسط فدراسیون بر اساس دستورالعمل های مشخص و قانونی تدوین می شود و به تصویب وزارت ورزش می رسد؛ سپس در اختیار هیات ها و باشگاه ها قرار می گیرد.

توصیه‌های رئیس فدراسیون کوهنوردی/با جی‌پی‌اس و غذای کافی صعودکنید